Wierni uczestniczą we mszy, podczas której kapłan posypuje im głowę popiołem. Ten dzień ma dla katolików szczególne znaczenie. Jest wezwaniem do pokuty i wewnętrznej odnowy. Wielki Post, rozpoczynający się w Środę Popielcową, potrwa 40 dni.
Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
W kościołach kapłani posypują głowy wiernych popiołem, a wierni składają postanowienia. W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły, rezygnacja z potraw mięsnych, a także ograniczenie się do trzech posiłków w ciągu dnia. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek, 9 kwietnia. Wtedy rozpoczną się też obchody Triduum Paschalnego.
CZTERDZIESTODNIOWY POST
Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: 40 dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem, 40 lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej oraz 40 dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.
Post można wykorzystać do ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń. Chodzi nie tylko o post czy jałmużnę, ale i braterskie dzielenie się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc. Wielki Post jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadza w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sam chrzest.
W środę popielcową, o godzinie 17.10 gościem Radia Gdańsk będzie ksiądz Jan Uchwat, który opowie m.in. o Wielkim Poście.
Anna Rębas/ak