1765 zł na rękę – to najczęstsze wynagrodzenie w Polsce wypłacane w październiku 2018 roku. To dane z raportu GUS, robionego raz na dwa lata. Okazuje się, że najczęstszą wypłacaną pensją w kraju w badanym okresie była kwota 2379,66 zł brutto. Co ciekawe, w tym czasie średnia krajowa wynosiła ponad 4921 złotych brutto (czyli na rękę ponad 3500). Z badania dowiadujemy się też, że wśród najniżej zarabiających w gospodarce narodowej przeważali mężczyźni – 54,7 proc. – oraz zatrudnieni w sektorze prywatnym – 96,9 proc.
Ile rzeczywiście zarabiają Polacy? O tym rozmawialiśmy w audycji Ludzie i Pieniądze. Gośćmi Iwony Wysockiej byli Andrzej Chmielecki, etyk biznesu, właściciel Virtus oraz Robert Raszczyk, dyrektor w Brands Polska.
Andrzej Chmielecki zaznaczył, że najczęściej wypłacana kwota się zwiększyła. – Netto dla pracownika jest to przyrost 320-340 złotych i jest on niebagatelny. Gdyby teraz zrobić takie badanie, jak w październiku 2018 roku, dominanta byłaby wyższa. Nie oznacza to jednak, że byłaby zbliżona do statystycznych 5 tys. złotych – podkreślił etyk biznesu.
– Polacy często zarabiają oficjalnie najniższą krajową, a resztę dostają „pod stołem”. Dlatego wypłacana dominanta jest jedną z najniższych w kraju. To się z czasem będzie zmieniało – dodawał Robert Raszczyk.