Do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku z Berlina wraca zabytkowe retabulum Trójcy Świętej. To bezcenne dzieło sztuki średniowiecznej, należące przed wojną do gdańskiej świątyni, jest wciąż w Muzeum Pruskiego Dziedzictwa Kultury w Berlinie.
W niedzielę o godzinie 11:00 w kościele św. Jana w Berlinie odbyły się uroczystości połączone z pożegnaniem przez wspólnotę kościoła ewangelickiego tego cennego zabytku.
(Fot. Radio Gdańsk/Andrzej Urbański)
Wzięła w nich udział również delegacja z Gdańska – proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneuszem Bradtke, a także ambasador Polski w Niemczech oraz dyrektor Państwowych Muzeów w Berlinie. Liturgii przewodniczył biskup Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Łużyc Górnych Christian Staeblein.
Jeszcze do niedawna mówiło się o zaginięciu obrazu Świętej Trójcy, który stanowi główny element wystroju całego ołtarza. Znawcy sztuki i konserwatorzy uznali, że była to najdotkliwsza strata w całym zespole obrazów, należących od XV wieku do Kościoła Mariackiego. Dotychczasowe miejsce przechowywania obrazu zostało ujawnione dopiero w 1999 roku. Choć odnaleziony ponad 20 lat temu, ciągle nie mógł powrócić do Polski. Znawcy sztuki dodają też, że dzieła te, pod względem swojej wartości, są zaraz po Sądzie Ostatecznym Memlinga.
Biskup Christian Staeblein, prałat Ireneusz Bradtke i ambasador polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski (Fot. Radio Gdańsk/Andrzej Urbański)
Dzieło powstało jako fundacja elitarnego Bractwa św. Jerzego dla kaplicy bractwa w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Wykonał je prawdopodobnie artysta wykształcony w Niderlandach. Główne przedstawienie nastawy ołtarzowej stanowi obraz Trójcy Świętej w wersji Pietas Domini – Bóg Ojciec, stojący w środku obrazu, w tiarze i ciemnobłekitnym płaszczu, lamowanym ornamentalnym pasem, podtrzymuje nagie ciało Chrystusa z krwawiącymi pięcioma ranami i stopami opartymi na globie. Między głowami ojca i syna umieszczona została gołębica, symbol Ducha Świętego. Predellę dekorowały trzy przedstawienia – Trójca Święta, w tym przypadku jako tron łaski, święty Jerzy oraz święty, identyfikowany jako święty Olaf.
Andrzej Urbański