Okres pandemii i towarzyszącej jej społecznej kwarantanny jest szczególnie groźny dla osób doświadczających przemocy domowej. Kiedy uwaga opinii publicznej i instytucji zwrócona jest ku walce z koronawirusem, domy, w których trzeba zostawać dla własnego i społecznego bezpieczeństwa, dla ofiar przemocy domowej są najbardziej niebezpieczne.
Jak radzić sobie z tą trudną rzeczywistością, gdzie szukać pomocy i jak uciec, kiedy uciec się nie da?
– Nie miejmy złudzeń, że ci, którzy krzywdzili swoich bliskich, nagle, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, przestaną to robić. W wielu domach właśnie teraz, w czasie przymusowej izolacji, dochodzi do wielu tragedii. Pamiętajmy, ze większość rodzinnych dramatów właśnie teraz się pogłębi – mówi psycholog Katarzyna Gajewska. – Dla wielu z nas sytuacja jest trudna. My, jako osoby wspierające ofiary, dzieci i młodzież, jesteśmy do dyspozycji. Rozmawiajcie z nami, wspólnie szukajmy rozwiązań. Wszystkich państwa uczulam, wsłuchujcie się w to, co dzieje się za ścianą waszego domu. Jeśli nie ma tam przemocy, może być ktoś, komu przyda się inna pomoc. Mamy sporo starszych osób w naszej społeczności, pamiętajmy też o nich. Więcej empatii, czasem wystarczy być obok i zwyczajnie porozmawiać. To tak wiele i tak niewiele – dodaje Katarzyna Gajewska.
PRZEMOC W DOBIE PANDEMII
Wyciągnijmy lekcję z otaczającej nas rzeczywistości i nauczmy się tego, jak radzić sobie w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. My – ludzie, sąsiedzi, dzieci, rodzice – zwracajmy uwagę na drugiego człowieka. Izolacja sprzyja sytuacjom konfliktowym, stresowym, a to może pobudzać agresję u osób, które wcześniej miały skłonności do stosowania przemocy. Ale również u osób, które potrafiły to wcześniej jakoś kontrolować czy ukrywać. W pewnych momentach to eksploduje i dochodzi do aktów przemocy, zarówno psychicznej, jak i fizycznej.
O tym, że przemoc domowa w dobie pandemii, w tym w szczególności przemoc wobec kobiet i dzieci, to ogromny problem, doskonale wiedzą ci, którzy tej pomocy udzielają.
Gościem Radia Gdańsk była psycholog Katarzyna Gajewska. Posłuchaj rozmowy:
Joanna Merecka-Łotysz/ako