W gminie Sztutowo trwają przygotowania do pierwszej w historii tego samorządu zdalnej sesji rady gminy. Jeśli testy zakończą się pozytywnie, po świętach radni będą dyskutować i głosować, siedząc przy komputerach w swoich domach, zamiast w sali obrad.
– Ustawodawca przewiduje taką możliwość, ale jeszcze nikt tego nie zrobił. Technicznie jest to możliwe. Każdy z radnych ma swój komunikator. Spróbujemy połączyć się na zasadzie wspólnej rozmowy, żeby ustalić, czy uda się w ten sposób przeprowadzić sesję – mówi przewodniczący Rady Gminy Sztutowo Marcin Owsiński.
Przewodniczący rady gminy chce przeprowadzić w Sztutowie cyfrową rewolucję. W przyszłości już nie tylko obrady samorządu mogłyby odbywać się on-line. Internet miałby stać się drogą stałego kontaktu radnych i sołtysów z mieszkańcami.
Władze Kwidzyna podjęły działania, które mają ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Samorząd zdecydował już o wyłączeniu sygnalizacji świetlnej w tych miejscach, gdzie zielone światło dla pieszych włącza się po wciśnięciu przycisku. Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego dezynfekują też przystanki i miejskie autobusy.
– Staramy się reagować na bieżąco tam, gdzie w przestrzeni publicznej dochodzi do kontaktu mieszkańców z małą architekturą. Stosujemy środki na bazie alkoholu, które eliminują potencjalne zagrożenie – mówi wiceburmistrz Kwidzyna Piotr Widz.
Specjalny opryskiwacz do dezynfekcji kupił Nowy Dwór Gdański. Będzie wykorzystywany między innymi w urzędach. Posłuży też do dezynfekcji ławek, koszy na śmieci, poręczy i innych elementów małej architektury w mieście.
„Wspieraj lokalnie” – apeluje burmistrz Malborka. Marek Charzewski zwrócił się do mieszkańców z prośbą o korzystanie z usług tych przedsiębiorców, którzy przenieśli swoją działalność do internetu lub świadczą usługi na telefon. Jednocześnie zaapelował do właścicieli lokali handlowo-usługowych o zmniejszenie czynszu przedsiębiorcom na czas epidemii.
– Rozumiem, że każdy chce zarobić, ale gdy przedsiębiorcy zbankrutują, lokale będą świecić pustkami. Wtedy wpływy z wynajmu wyniosą zero. Taka perspektywa jest niestety bardzo realna. Nie dopuśćmy do tego – napisał Marek Charzewski.
Już wcześniej malborski ratusz zrezygnował z pobierania opłat za okres od marca do końca maja od dzierżawców miejskich lokali, którzy zawiesili działalność. Przedsiębiorcy będą mogli też starać się o umorzenie zaległości podatkowych.
BEZPŁATNE PORADY
Z kolei w Dzierzgoniu powstał punkt konsultacyjny dla przedsiębiorców, który prowadzi Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne. Bezpłatne porady mogą otrzymać wszyscy przedsiębiorcy z regionu, którzy odczuli skutki kryzysu spowodowanego pandemią. Konsultantem jest Marek Sobociński, z którym można kontaktować się telefonicznie pod numerem 794 558 117.
Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim rozpoczął pracę on-line. Zajęcia w sieci prowadzą między innymi instruktorka tańca Krystyna Binert oraz kompozytor i pianista Tomasz Stroynowski, który miał już pierwszy wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jak mówi dyrektor ośrodka Monika Jastrzębska-Opitz, wszystko zaczęło się od telefonów mieszkańców, którzy chcieli nadal korzystać z oferty ŻOK-u. – Będziemy się też strać o środki z ministerialnego programu „Kultura w sieci” – dodaje.
Rozpoczynają też próby nowodworskiego teatru dla dorosłych. Podobnie jak pozostałe zajęcia, będą odbywać się przez internet.
ŚWIĄTECZNY PREZENT DLA MIESZKAŃCÓW
Pracownicy ŻOK-u przygotowują także świąteczny prezent dla mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego. Wkrótce w sieci ma się pojawić wykonana przez nich piosenka „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty.
– Każdy zaśpiewa ją w swoim domu, a potem zostanie zmontowana. Trudno jest dziś myśleć o przyszłości, ale to ma być taka pozytywna myśl i próba dodania otuchy – mówi Monika Jastrzębska-Opitz.
W tym roku Żuławski Ośrodek Kultury obchodzi jubileusz 70 rocznicy powstania.
Witold Chrzanowski/Wojciech Stobba/mk