Do międzynarodowej bazy danych trafił genom wirusa SARS-coV-2 wyizolowany przez gdańskiego naukowca dr Łukasza Rąbalskiego. Uczony z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jako pierwszy w kraju uzyskał pełną sekwencję genetyczną bezpośrednio od polskiego pacjenta. Swoje wyniki kilka godzin później w tej samej bazie opublikowali także naukowcy z Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
TYDZIEŃ BADAŃ W LABORATORIUM
– Wyizolowanie wirusa zajęło mi tydzień. To pierwsza sekwencja genetyczna koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od osoby chorej. Nie stosowaliśmy żadnych metod, które mogłyby nieść ryzyko wprowadzenia mutacji i zmiany w genomie wirusa – tłumaczy dr Rąbalski.
Źródło: GISAID
Mapa, na której można śledzić transmisję wirusa po świecie >>> TUTAJ
Naukowiec pracował z materiałem pobranym na początku kwietnia od 48-letniego mężczyzny, który był hospitalizowany w Gdańsku. Prace prowadzone były w Pracowni Biologii Molekularnej „Diagnostyka”, znajdującej się w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.
Pierwsza sekwencja koronawirusa pochodząca z Polski została wyizolowana w połowie marca w Krakowie, przez zespół prof. Krzysztofa Pyrcia. Naukowcy pracowali jednak inną metodą niż dr Rąbalski. Do analizy wykorzystali linie komórkowe pochodzące od zwierząt. Rozkodowanie genomu wirusa w Gdańsku odbyło się bez tych procedur.
BADANIA POMOGĄ ZNALEŹĆ LEKI
Obecnie w międzynarodowej bazie danych jest ponad 10 tysięcy 800 sekwencji genetycznych wirusa, wyizolowanego w różnych częściach świata. Znajomość genomu wirusa pozwoli na opracowanie skutecznej szczepionki. Daje też informacje, jakie podtypy są obecne w Polsce.
– Możemy m.in ustalić skąd wirus przywędrował, czy zmutował, czy w różnych częściach Polski pojawiły się różne jego podtypy. To co umieściłem w bazie danych GISAID to są najświeższe informacje. Kolejnym etapem będzie analiza tych danych- tłumaczy naukowiec. Dodaje, że im więcej będzie danych z różnych stron świata, tym szybciej będzie mozna zaplanować skład szczepionki oraz leków, których aktualnie nadal się poszukuje.
Dr Łukasz Rąbalski już pracuje nad wyizolowaniem wirusa u kolejnych pacjentów z terenu Pomorza. Chce wyizolować wirusa z materiału pobranego od 28 osób.
Joanna Matuszewska
j.matuszewska@radiogdansk.pl