Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Olga Zielińska zapyta go m.in. o koncepcję organizacji wyborów prezydenckich. Jakie są propozycje rządu, aby były one bezpieczne i niepodważalne pod względem prawnym? Te pytania padną na naszej antenie o godzinie 8:30.
Tym samym tematem zajmiemy się w „Komentarzach Radia Gdańsk”. Gośćmi Artura Kiełbasińskiego będą dziennikarze Artur Ceyrowski (Tygodnik „Sieci”, wpolityce.pl) oraz Piotr Piotrowski („Gość Niedzielny”). W audycji także o tym, dlaczego Polacy masowo wyszli na ulice bez maseczek. Na tę rozmowę zapraszamy chwilę po godzinie 9:05.
Po godzinie 9:30 zapraszamy na audycję poświęconą tematom ekonomicznym. Firma LPP w jednym ze swoich sklepów sprzedała w ciągu dnia tylko jedną rzecz. Jednocześnie handel internetowy wzrósł do wartości takich, jakie znamy z sezonu przedświątecznego. Czy galerie handlowe się utrzymają? O to Iwona Wysocka zapyta w programie „Ludzie i Pieniądze”. Jej gośćmi będą rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski oraz ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego Stanisław Szultka. W audycji także porozmawiamy o miesięcznym dodatku dla lekarzy i możliwości otwarcia rynku dla specjalistów z zagranicy.
Audycję „Dobrze mieszkaj” poświęcimy frankowiczom. Wyjaśnimy, dlaczego warto walczyć w sądzie o „odfrankowienie” kredytu hipotecznego, jakie są szanse na wygraną oraz jakie z tego wynikają konsekwencje dla kredytobiorcy, a jakie dla banku. Powiemy też, czym kończy się straszenie przez banki pozwami wobec kredytobiorców i dlaczego unieważnienie kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim jest dla kredytobiorcy dobrym rozwiązaniem. Na audycję Iwony Wysockiej zapraszamy po godzinie 12:30.
O godz. 13:20 Joanna Matuszewska zaprasza na program „Więcej serca, mniej barier”. Jej gościem będzie Magdalena Biegańska z Biura Pełnomocnika ds. Osób z Niepełnosprawnością Urzędu Miasta w Gdyni, a tematem ich rozmowy będzie kampania społeczna „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”.
Po godzinie 14:00 na antenie Radia Gdańsk kolejna debata poświęcona 30-leciu samorządu terytorialnego w Polsce. Tym razem zastanawiać się będziemy, jak optymalnie organizować samorządowe finanse. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie, czy i jak można zapobiegać podziałowi samorządów na biedne i bogate. Dyskusję poprowadzi Artur Kiełbasiński. Jego gośćmi będą Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, Jacek Pauli, burmistrz Skarszew i radny Marcin Drewa z Wejherowa. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak prowadzić sensowną politykę gospodarczą.
A po godz. 18:30 w „Wędrówkach miejskich” zajrzymy do Kwidzyna. Odtworzymy fragmenty audycji Anny Sobeckiej z 1984 roku i Małgorzaty Żerwe z 2007 roku.