Drogowcy chcą ułatwić przejazd kierowcom z krajowej „szóstki” do centrum Redy. Ogłosili właśnie przetarg na budowę pasa do skrętu w lewo z trasy od strony Wejherowa w ulicę Łąkową.
W ramach inwestycji powstać ma także nowa sygnalizacja świetlna i przejście dla pieszych w ciągu krajowej „szóstce”. Prace powinny zacząć się w połowie sierpnia i potrwać do końca roku.
W Wejherowie rozpoczyna się przebudowa ul. Kopernika. W ramach inwestycji powstanie nowy asfalt, kanalizacja deszczowa, sanitarna oraz sieć wodociągowa i gazowa. Wybudowane zostaną chodniki, zjazdy na posesje, a także zatoka parkingowa. Zostaną też odtworzone i zagospodarowane przydomowe ogródki, ogrodzenia i schody do budynków. Inwestycja obejmuje także wykonanie zieleni, małej architektury oraz oświetlenia ulicy.
Jak tłumaczy wiceprezydent Wejherowa, Beata Rutkiewicz – ul. Kopernika jest objęta opieką konserwatora zabytków, a miastu zależy na przywróceniu jej klimatu z czasów powstania.
(Fot. www.gdynia.pl)
Strażnicy miejscy z Gdyni przesiedli się na rowery i w ten sposób będą patrolować Śródmieście.
Przede wszystkim będą zwracać uwagę na rowerzystów, jeżdżących po chodnikach. Zamierzają ich jednak tylko edukować, a mandaty łamiącym przepisy wypisywać chcą tylko w skrajnych sytuacjach.
– Jazda rowerem po chodniku możliwa jest tylko w trzech przypadkach – przypomina Iwona Pol z gdyńskiej straży miejskiej. – Gdy kierujący sprawuje opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło 10 lat, dziecko musi jechać swoim rowerem. Drugą przesłanką jest szerokość chodnika, która musi wynosić co najmniej 2 metry i prowadzić wzdłuż drogi z dopuszczalną prędkością ponad 50 km/h, a trzecia przesłanka to niesprzyjające warunki pogodowe, które nie pozwalają na jazdę po jezdni – tłumaczy.
Za niezgodną z przepisami jazdę rowerem po chodniku grozi mandat w wysokości 50 złotych.
(Fot. facebook.com/GminaKrokowa)
Wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Wcześniej radni zadecydowali także o udzieleniu mu wotum zaufania po przedstawieniu raportu o stanie gminy.
Adam Śliwicki tłumaczy, że był to trudny rok, bo gmina Krokowa wciąż jest mocno zadłużona i te długi trzeba spłacać. Ale dodaje też, że udało się zrealizować wiele ważnych inwestycji.
– Zakończyła się rozbudowa szkoły podstawowej w Wierzchucinie, a także stworzyliśmy żłobek w budynku Szkoły Podstawowej w Krokowie – wymienia zrealizowane inwestycje wójt Adam Śliwicki.
Na koniec ubiegłego roku zadłużenie gminy Krokowa wynosiło 41 proc. dochodów budżetu.
We Władysławowie powstały strefy bezpłatnego internetu. Z hotspotów można korzystać w okolicach urzędu miasta oraz na zmodernizowanej ulicy gen. Hallera.
– W ramach przebudowy ul. Hallera, powstało dużo nowych miejsc siedzących i tym, którzy chcą skorzystać z odpoczynku w tych miejscach, chcieliśmy zapewnić bezpłatny dostęp do internetu – mówi Wiesława Karczewska z Urzędu Miejskiego we Władysławowie.
Na stworzenie stref bezpłatnego internetu gmina Władysławowo już 2 lata temu otrzymała bon w wysokości 15 tys. euro w ramach Programu „WiFi for EU”, organizowanego przez Komisję Europejską.
Piotr Lessnau/ako