Sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu i budynku użyteczności publicznej, sprzeciw wobec ACTA2 i pełna cyfryzacja e-administracji – to główne postulaty zaprezentowanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę Karty Wolności w Sieci.
W części „Internet dla każdego” karta zakłada doprowadzenie światłowodów do każdego domu w Polsce oraz każdego budynku użyteczności publicznej w Polsce (Ochotnicza Straż Pożarna, szkoły, biblioteki, szpitale, przychodnie lekarskie), a także dobry zasięg sieci mobilnej na terenie całego kraju.
„TAK DLA WOLNOŚCI, NIE DLA CENZURY”
W drugiej części karty, zatytułowanej „Tak dla wolności, nie dla cenzury w internecie” zapisano brak zgody na działania Unii Europejskiej, które ograniczałyby wolność w Internecie, a także sprzeciw wobec ACTA 2 oraz filtrowania i monitorowania treści w Internecie. Karta zakłada też zapewnienie przejrzystości mechanizmów, na podstawie których duże platformy cyfrowe moderują treści umieszczane przez użytkowników oraz dbanie o prawa użytkowników sieci i ochrona prywatności.
CYFRYZACJA ADMINISTRACJI
Trzecia część dokumentu „Dalsza cyfryzacja administracji” zakłada pełną cyfryzację e-administracji tak, by wszystkie sprawy można było załatwiać online przez jeden portal gov.pl, dostępny również w wersji mobilnej. W karcie znalazł się także postulat obsługi cyfrowej służby zdrowia. „Po e-zwolnieniach, e-receptach czas na e-skierowania i e-rejestrację” – głosi dokument. Ponadto znalazła się zapowiedź wprowadzenia e-doręczenia i pełnego odmiejscowienia urzędów, aby każdą sprawę można było załatwić niezależnie od miejsca zamieszkania.
DARMOWY INTERNET W KAŻDEJ SZKOLE
Czwartą część karty zatytułowano „Równy start w cyfrowy świat dla każdego ucznia”. Zakłada ona szybki i darmowy internet w każdej polskiej szkole, nowoczesny sprzęt multimedialny w każdej klasie, a także mobilną pracownię informatyczną w każdej szkole. W karcie znalazły się także propozycje służbowego sprzętu komputerowego dla każdego nauczyciela, zapewnienie komputerów/laptopów i dostępu do internetu uczniom z rodzin o niskich dochodach oraz darmowe cyfrowe podręczniki i materiały edukacyjne i gry komputerowe z wartością edukacyjną w kanonie programu nauczania.
W ostatniej części „Nie dla podatku od smartfonów” zapisano, że nośniki z których korzystamy do łączenia z siecią, muszą być dostępne dla każdego i nie można obciążać ich dodatkowymi opłatami.
PAP/pOr