Pięć ulic za ponad dwa miliony złotych zostanie wybudowanych w Rzeczenicy koło Człuchowa. Tamtejsza gmina otrzymała 850 tysięcy dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Pieniądze pozwolą uporządkować najbardziej zniszczone odcinki w tej miejscowości. Prace już ruszyły.
– Ulice Piaskowa, Lipowa, Czarna i Cicha to odcinki gruntowe. Do końca października będą utwardzone kostką betonową. Ulica Nowa to z kolei trakt częściowo utwardzony. Nawierzchnia jest tam jednak mocno zniszczona i wymaga pilnego remontu – mówi Marcin Szulc, wójt gminy Rzeczenica.
– To jest bardzo często uczęszczany trakt komunikacyjny. Między innymi do cmentarza, boiska wielofunkcyjnego Orlik, a także do ogólnodostępnego placu zabaw. Tym bardziej się cieszymy, że będzie to droga z polbruku, w pełni utwardzona i oznakowana – dodaje Szulc.
Na większości odcinków prace drogowe są połączone z budową kanalizacji deszczowej. Ma to zapobiec podtapianiu w przyszłości posesji położonych bezpośrednio przy nowych drogach.
W Człuchowie rusza program termomodernizacji budynków komunalnych. Naprawione i ocieplone mają być dachy i elewacje najbardziej zniszczonych kamienic. Pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku.
– Na początek do termomodernizacji wyznaczono budynki przy ulicy Szczecińskiej, Zamkowej i Traugutta. To obiekty mieszkalne, należące do miasta, wymagające pilnych remontów – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.
– Wszystkie te budynki są w złym stanie technicznym i wizualnym. Będą docieplone z uwagi na to, iż są tam bardzo duże straty na ogrzewaniu. Roboty budowlane związane z termomodernizacją tych budynków na pewno w znacznym stopniu poprawią ich estetykę – dodaje Kowalczyk.
Tegoroczne wydatki na remonty elewacji w Człuchowie mają wynieść pół miliona złotych. Wszystko jest realizowane w ramach większego unijnego programu, polegającego na rewitalizacji większej części śródmieścia. W całości ma on kosztować ponad 10 milionów złotych.
Pomimo pandemii koronawirusa odbędzie się Turniej Gawędziarzy w Wielu. 43. Wielewski Turniej zaplanowano na 22-23 sierpnia.
– Zapraszamy do udziału gawędziarzy, twórców ludowych oraz wszystkich miłośników gawędy. Turniej odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz przy wdrożeniu wszystkich obowiązujących wytycznych – mówi dyrektor Domu Kultury we Wielu, Justyna Piekarska.
O wszelkich zmianach związanych z organizacją i przebiegiem Turnieju Gawędziarzy w dniach 22-23 sierpnia Dom Kultury we Wielu będzie informować na profilu facebookowym oraz na stronie gminy Karsin.
Na terenach wokół jeziora Gałęźnego w Kościerzynie prawdopodobnie nie powstanie zjeżdżalnia. Trwają dyskusje nad koncepcją zagospodarowania przestrzeni wokół popularnego miejsca wypoczynku.
W okolicy powstać ma mała infrastruktura i ścieżka, ale jak mówi burmistrz Michał Majewski, 200 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego nie wystarczy na budowę zjeżdżalni. Ta będzie możliwa tylko w przypadku, gdy znajdzie się na nią sponsor.
Zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na wykup gruntów pod drogę i parking – mówią urzędnicy. Inwestycja ma zostać zrealizowana jesienią.
Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/ako/am