Wystawa „TU rodziła się Solidarność” we wtorek została otwarta w Lęborku. To kilkanaście ekspozycji upamiętniających m.in. masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r.
– To, co się stało w Polsce 40 lat temu, zasługuje na wielkie upamiętnienie – mówił podczas otwarcia wystawy prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku. – Dzięki „Solidarności” mamy państwo lepsze, lepiej rządzone, zorganizowane i bezpieczniejsze – dodawał.
Wystawa zawita do 53 polskich miast. Na Pomorzu będzie ją można oglądać w jeszcze Gdyni i Gdańsku. Jej założeniem jest trafienie także do mniejszych miejscowości. Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie.
MASOWE STRAJKI
Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych prezentowane są w języku polskim i angielskim.
– Zwrot „TU rodziła się Solidarność”, to konkretna informacja historyczna. Odnosi się dokładnie do Mielca, Tczewa, Koszalina czy Świdnika, gdzie 1 lipca 2020 roku rozpoczęła się pierwsza edycja tego wielkiego, ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, a zarazem należnego uhonorowania ludzi zasłużonych dla naszej wolności w 40-lecie narodzin NSZZ „Solidarność”. Projekt zaplanowany jest na wiele następnych lat, gdy obejmie kilkaset lokalnych edycji dla wszystkich powiatów, a nawet dla części gmin, bo wszędzie tam rodziła się 40 lat temu „Solidarność” – podkreśla prof. Mirosław Golon.
– W bieżącym roku, w okresie obecnych dwóch letnich miesięcy, zróżnicowane lokalnie edycje wystawy zostaną zaprezentowane w 53 miejscowościach. Trzecia odsłona, poprzedzająca wielką prezentację całości 27 sierpnia na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w piątek 14 sierpnia. Wśród miejsc przewidzianych na ten historyczny dzień, rozpoczęcia w 1980 r. fali protestów społecznych, które zmieniły Polskę i świat, jest oczywiście na pierwszym miejscu Gdańsk i miejsce najbardziej właściwe, czyli plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców w grudniu 1970 roku – dodaje dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.
Marcin Kamiński/pb