Z okazji 15-lecia swojej działalności Mapy Google przyznały Złote Pinezki dla 16 miejsc w Polsce, po jednym w każdym województwie. Na Pomorzu wyróżnienie trafiło do zamku w Malborku.
Uhonorowane zostały te miejsca, które mają najwięcej opinii (głównie pozytywnych). Z pięciu pomorskich kandydatur wygrał malborski zamek. Nagroda została przyjęta z radością przez pracowników.
– Opinii pozytywnych jest bardzo dużo. Cieszymy się, że turyści i goście chętnie nas odwiedzają i wpisują komentarze. Cieszymy się, że doceniają nasz trud, włożony w przygotowanie tej trasy i całego zamku do zwiedzania – powiedziała Radiu Gdańsk Iwona Orszulak z Muzeum Zamkowego w Malborku.
Muzeum Zamkowe w Malborku ma w Mapach Google ponad 20 tysięcy ocen i średnią 4,8. Złota Pinezka zostanie wyeksponowana przy kasach i recepcji.
Międzymurze Zachodnie, tuż przy Zamku Krzyżackim, wypełnione jest kramami i stoiskami. Ponad sześćdziesięciu wystawców bierze czynny udział w Jarmarku Rzemiosł Średniowiecznych, który rozpoczął się w czwartek.
Do niedzieli można odwiedzać przedstawicieli najróżniejszych fachów. Są naturalnie robione mydła z dodatkiem okolicznych ziół, są probówki dla wiedźminów i zbroje. W rogi zaopatrzymy się u rogoźnika, a trendy podejrzymy na stoisku z kreacjami, wzorowanymi na prawdziwych archeologicznych znaleziskach.
Jarmark Rzemiosł w Malborku potrwa do niedzieli 26 lipca. W tym roku stanowi on alternatywę dla odwołanego „Oblężenia Malborka”. Stoiska można odwiedzać w godzinach od 10:00 do 21:00.
Titanica z bursztynu można zobaczyć w Stegnie. Statek ma ponad półtora metra długości i, jako największa tego typu praca, trafił właśnie do Księgi Rekordów Guinessa.
– Pracowałem nad nim przez ponad miesiąc, po 12-14 godzin dziennie. Efekt przeszedł moje oczekiwania. Statek jest dość duży. Nie mogłem się z nim obrócić w moim ciasnym warsztacie – mówi autor modelu Tomasz Ołdziejewski ze Sztutowa.
Wystawa dzieł z bursztynu Tomasza Ołdziejewskiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie będzie czynna do 28 sierpnia.
Sztum szuka nowego wiceburmistrza. Ze stanowiska zrezygnował Bartosz Luterek, który w listopadzie ubiegłego roku zastąpił odchodzącego na emeryturę Ryszarda Wirtweina.
Teraz sztumski ratusz ogłasza konkurs na wolne stanowisko. Kandydat musi mieć wykształcenie wyższe techniczne lub ekonomiczne, związane najlepiej z budownictwem, ochroną środowiska lub energetyką. Wiceburmistrz będzie koordynował sprawy, związane z miejskimi inwestycjami, pozyskiwaniem zewnętrznych środków oraz utrzymywaniem czystości na terenie Sztumu. Rekrutacja potrwa do 25 sierpnia.
Autobus bezpłatnie dowiezie mieszkańców Kwidzyna na targowisko przy ulicy Kopernika. Połączenie zostanie uruchomione 1 sierpnia.
Linia poprowadzi od ulicy Słowackiego do ulicy Kościuszki, skąd pieszo będzie można dojść do targowiska. Autobus będzie kursował w każdą sobotę. Linia ma mieć pięć kursów do targowiska i cztery powrotne. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie kwidzyn.pl.
Witold Chrzanowski/Wojciech Stobba/Filip Jędruch/am