Wiele osób zbierało w dzieciństwie kapsle, ale u niego przerodziło się to w prawdziwą pasję. Patryk Pokorski prowadzi w Gniewie Muzeum Kapsla.
Nietypowe muzeum mieści się w korytarzu jednej z kamienic na gniewskim rynku. Na ścianach wiszą gabloty ze starannie wybranymi i wyeksponowanymi kapslami. W swojej kolekcji Patryk Pokorski ma około dwóch tysięcy kapsli. Prezentuje połowę z nich.
– To nie jest wielki zbiór, bo są w Polsce kolekcje przekraczające 30 tysięcy. Prowadzę jednak jedyną wystawę, którą każdy może zobaczyć przychodząc prosto z ulicy. Na ekspozycję trafiają głównie kolorowe, niecodzienne kapsle – mówi założyciel Muzeum Kapsla.
PROSTY PRZEDMIOT
Zbieraniem kapsli zaraził Patryka Pokorskiego kolega z liceum. Jak tylko zajął się on kolekcjonowaniem, zaczął myśleć o tym, gdzie będzie mógł zaprezentować swoje zbiory.
– Kiedy zakładałem muzeum chciałem też pokazać, że tak prosty przedmiot, jakim jest kapsel, można ciekawie wyeksponować – mówi Pokorski.
KAPSLE Z WIELU MIEJSC
Większość kapsli pochodzi z Polski, ale są też eksponaty z innych państw. To nie tylko kapsle z butelek po piwie, ale też takie od słodkich napojów i wody mineralnej, a nawet od kakao. Patryk Pokorski zbiera kapsle sam szukając nowości w sklepach i restauracjach. Otrzymuje je też w prezencie od turystów, którzy odwiedzają muzeum.
Muzeum Kapsla mieści się w kamienicy przy placu Grunwaldzikm 40 w Gniewie. Jest czynne przez całą dobę, jednak warto umówić się na zwiedzenia z przewodnikiem, czyli właścicielem muzeum.
Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:
Wojciech Stobba/pb