Prawie 5 milionów złotych z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowego otrzymał Starogard Gdański. Miasto chce przeznaczyć pieniądze na remont mostu nad Wierzycą na ulicy Tczewskiej.
– To ważny punkt w centrum miasta. Stan techniczny obiektu wymaga takich działań. Na pewno będą utrudnienia w trakcie remontu, o czym będziemy jeszcze na bieżąco informować – mówi Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego.
Cała inwestycja ma kosztować około 15 milionów złotych. Miasto złożyło wniosek o dodatkowe dofinansowanie remontu mostu z Funduszu Dróg Samorządowych. Przebudowa ma zacząć się jeszcze w tym roku. Na kolejne lata zaplanowana jest modernizacja sąsiednich ulic: Sobieskiego, Kanałowej i Owidzkiej.
Przemoc wobec zatrzymanego w Starogardzie Gdańskim. W sieci został opublikowany film, na którym widać, jak funkcjonariusz straży miejskiej wymierza skutemu kajdankami mężczyźnie kilka mocnych ciosów w okolice nerek.
Do zdarzenia doszło 28 sierpnia, film został publikowany w niedzielę. Nieznana jest tożsamości bitego mężczyzny. Zatrzymano go wraz z kolegą w trakcie interwencji, związanej ze spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym. Mężczyzna miał zachowywać się agresywnie.
Władze miasta zapewniają o postępowaniu wyjaśniającym całą sprawę i wyciągnięciu konsekwencji wobec osób, które przekroczyły uprawnienia. Okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji. Więcej >>>TUTAJ.
Dwie inwestycje rozpoczyna gmina wiejska Tczew. Za prawie 3 miliony złotych w Turzu powstanie przedszkole dla 75 dzieci. Budynek sąsiadujący z Zespołem Kształcenia i Wychowania przy ulicy Kościelnej ma być gotowy do końca przyszłego roku.
Z kolei w Maleninie powstanie nowa świetlica wiejska. Podpisano już umowę z wykonawcą prac, wartych niespełna 1,6 miliona złotego. Nowe miejsce spotkań i integracji mieszkańców ma zostać otwarte latem przyszłego roku.
Tczewska Fabryka Sztuk zaprasza na rozszerzoną wersję wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”. Nowe atrakcje skierowane są do najmłodszych, ale zaciekawią także dojrzałych odwiedzających. Ekspozycję wzbogaciły ekrany dotykowe. Można na nich układać puzzle i kolorować.
Wystawę astronomiczną odwiedziło już ponad 2 tysiące osób. Ekspozycja podąża śladami Aleksandra Skulteta i Mikołaja Kopernika. To szansa, by poznać nie tylko ich życiorysy i dokonania, ale też realia, w których żyli, czyli dwie epoki: średniowiecze i odrodzenie. Jedną z części jest też makieta układu heliocentrycznego z ruchomymi planetami i projekcja multimedialna.
Fundacja Kerin z Subków stworzyła 50 filmów edukacyjnych, które zdobyły łącznie ponad 130 tysięcy wyświetleń. W planach jest jeszcze 200 materiałów. Głównym celem projektu ma być wsparcie rodziców i nauczycieli w przekazywaniu wiedzy historycznej.
Filmy można oglądać w serwisie YouTube. Nazwa kanału to >>>Prosta Historia. Każdy z materiałów trwa około dziesięciu minut. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki i obejmuje materiał od 4. do 8. klasy szkoły podstawowej.
Projekt edukacyjny jest efektem współpracy pasjonatów historii z Fundacji Kerin, nauczycieli i przyjaciół. Chcą w ten sposób zmienić postrzeganie edukacji i wzbudzanie ciekawości w młodych odbiorcach. W swoich materiałach fundacja wykorzystuje liczne rekwizyty historyczne. W planach są kolejne produkcje wideo oraz słuchowiska. Edukatorzy mają zostać także w przyszłości zaproszeni do udziału w lekcjach na żywo.
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie może powstać „zielona klasa”. Jeden z uczniów założył internetową zrzutkę na zakup materiałów, potrzebnych do jej budowy.
Zielona klasa to stoły i ławki na świeżym powietrzu. Projekt zakłada ochronę konstrukcji zadaszeniem membranowym i zainstalowanie monitoringu. Zielona klasa miałaby pomieścić 48 uczniów. Za cel organizator postawił sobie uzbieranie 7 tysięcy złotych. Do zakończenia zbiórki pozostało 12 dni. Link do zrzutki >>>TUTAJ.
Filip Jędruch/am