Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 r., które w tym roku odbywa się w Karpaczu. Słowa pochwał pod jego adresem przekazał m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. – To, co robi Daniel Obajtek jako prezes Orlenu, to misja służąca rozwojowi RP – napisał w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Karpaczu, w którym wyjątkowo odbywa się tegoroczne Forum, list od Jarosława Kaczyńskiego odczytał wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
Prezes PiS określił Obajtka jako „jednego ze sterników polskiego biznesu”. – Jest nie tylko człowiekiem gospodarczego sukcesu, ale też człowiekiem misji – napisał prezes PiS. – To, co robi stojąc na czele Orlenu jest misją służącą rozwojowi Rzeczpospolitej, służącą umacnianiu naszej pozycji na arenie międzynarodowej – dodał.
„BIZNES MUSI SPEŁNIAĆ ZADANIA SPOŁECZNE”
Dziękując za wyróżnienie prezes Orlenu mówił, że kluczowym elementem biznesu jest zawsze podejmowanie decyzji. – W Orlenie podejmujemy decyzje i patrzymy perspektywicznie. Akwizycje, których dokonujemy, są nie po to, żeby zaspokoić czyjeś ambicje, ale są bardzo ważne dla całej gospodarki – powiedział.
Jego zdaniem, należy budować koncern multienergetyczny, w którym trzeba „wszystko scentralizować”, bo to pozwoli „wyzwolić pewne środki do dalszych inwestycji”. Obajtek mówił, że biznes ma zarabiać, ale to nie jest jego jedyny cel; ma też budować zdrową konkurencję, tworzyć bezpieczeństwo i siłę gospodarki. Dodał, że biznes, zwłaszcza taki jak Orlen musi też spełniać zadania społeczne i spółka to pokazała, inwestując w sport i kulturę, ale także pomagając z czasie pandemii.
W wygłoszonej laudacji dziennikarz i publicysta Michał Karnowski podkreślił, że tegoroczne wyróżnienie otrzymuje „ceniony menedżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy”.
Daniel Obajtek funkcję szefa płockiego koncernu pełni od lutego 2018 roku. W trakcie swojego urzędowania zainicjował m.in. przejęcie przez Orlen innej paliwowej spółki – Lotosu.
Prezes koncernu wielokrotnie powtarzał, że jego celem i misją jest budowa koncernu multienergetycznego o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. Dlatego też ponad dwa lata temu, płocki koncern zainicjował przejecie innej paliwowej spółki – Grupy Lotos. W lipcu 2020 roku warunkową zgodę na przejęcie gdańskiej firmy wydała Komisja Europejska. W tym samym czasie został rozpoczęty proces przejęcia największej polskiej gazowej spółki PGNiG przez Orlen.
ŻYCIORYS LAUREATA
Za prezesury Daniela Obajtka, płocki koncern przejął w kwietniu 2020 r. Grupę Energa, a rok wcześniej złożył ofertę finansowania spółki Ruch, z zamiarem przejęcia 100 proc. jej akcji. Zgodnie z informacjami spółki, ta druga transakcja ma być wkrótce sfinalizowana.
W trakcie kadencji obecnego szefa Orlenu – w 2018 roku – sfinalizowano akwizycję Unipetrolu, największego w Czechach koncernu rafineryjno-petrochemicznego. Ważnym elementem strategii płockiego koncernu jest też inwestowanie w należącą do PKN litewską rafinerię w Możejkach.
W czasie rządów Obajtka, Grupa Orlen pojawiła się na słowackim rynku detalicznym. Otwarto również kolejne, nowe obiekty sieci na Litwie. W 2019 roku został wdrożony projekt cobrandingu, wprowadzający logotyp Orlenu stacjach „Star” w Niemczech i „Benzina” w Czechach oraz na Słowacji. W kwietniu 2020 roku uruchomiona została pod Berlinem pierwsza stacja wyłącznie pod marką Orlen.
Orlen za prezesury Obajtka inwestuje także w krajowe spółki należące do koncernu, np. w Anwil. Z kolei Orlen Południe przekształcany jest w nowoczesną biorafinerię. W należącym do tej firmy zakładzie w Trzebini powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego oraz instalacja do doczyszczania wodoru.
Płocki koncern inwestuje również w swoją rozpoznawalność poprzez działalność sponsoringową. W trakcie rządów Obajtka w 2019 roku, Orlen zaangażował się w Formułę 1 i współpracę z Robertem Kubicą, która jest kontynuowana.
Przed objęciem prezesury Orlenu, od 2017 roku Daniel Obajtek był prezesem Grupy Energa. Wcześniej, w latach 2016–2017 był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W 2002 roku uzyskał mandat radnego. W listopadzie 2006 roku, w wieku 29 lat, został wybrany po raz pierwszy na wójta. Potem jeszcze dwukrotnie obejmował to stanowisko.
PAP/mrud