Taniec ludowy może być przygodą dla młodych. Trwa nabór do Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”. W czwartek spotkanie dla kandydatów. Kto jest poszukiwany? Dzieci i młodzież w wieku od 6 do 15 lat. – Kandydaci i kandydatki powinni charakteryzować się przede wszystkim chęcią przeżycia fajnej przygody. Zdolności taneczne i wokalne są mile widziane, ale kadra instruktorska zadba o to, by dzieci je nabyły albo rozwinęły. Chęci są najważniejsze, a z resztą sobie poradzimy – mówi Anettta Ciok, kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Malbork”.
Członkowie Zespołu często występują za granicą, co sprzyja integracji. Udział w próbach i występy uczą młodzieży samodzielności i pewności siebie. To także udział w przedsięwzięciu o długiej tradycji. Zespół działa już 19 lat.
Nabór odbywa się w czwartek. Wszystkich zainteresowanych organizatorzy zapraszają w towarzystwie rodziców. Spotkanie rozpocznie się o 17:30 w Klubie Bazy Lotnictwa Taktycznego, przy ulicy Sikorskiego 33 w Malborku.
Powiat sztumski uchylił Samorządową Kartę Praw Rodzin. Decyzję w tej sprawie radni podjęli na ostatniej sesji.
Kontrowersyjną Kartę Praw Rodzin przygotowaną przez fundację Ordo Iuris rada powiatu przyjęła w lutym. Karta ma promować tradycyjne wartości polskiej rodziny. Zdaniem krytyków jej założenia są homofobiczne i naruszają wolności obywatelskie. Za uchyleniem lutowej uchwały o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin zagłosowało 9 radnych, 5 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
Wały przeciwpowodziowe powstają w Krynicy Morskiej od strony Zalewu Wiślanego. Inwestycję za około 30 milionów złotych realizuje Urząd Morski w Gdyni. Wały nie tylko ochronią kurort przed powodzią, ale będą też miały walory turystyczne.
– Na koronie wałów powstanie asfaltowa droga technologiczna o długości około 3,5 km. Będzie mogła być użytkowana zarówno przez mieszkańców i turystów jako ciąg spacerowo-rowerowy, swego rodzaju promenada – mówi Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej.
Budowa wałów ma się zakończyć na początku przyszłego roku, a to oznacza, że już w kolejnym sezonie letnim będą mogli spacerować nimi turyści.
Wojciech Stobba/Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/pb