Trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Kłodawie koło Chojnic. Po modernizacji powierzchnia obiektu zwiększy się o jedną trzecią. W nowej części znajdą się nie tylko dodatkowe sale dydaktyczne, ale także stołówka i zaplecze sanitarne.
Konieczność modernizacji obiektu pojawiła się po reformie oświaty likwidującej gimnazja. Dwa dodatkowe roczniki spowodowały, że w szkole zrobiło się zbyt ciasno – mówi Anita Sznajder z Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach.
– Potrzeba rozbudowy tej szkoły wynikała z liczby dzieci. Po prostu tam się nie mieściły. Od dwóch lat nawet już część dzieci uczyła się w świetlicy wiejskiej, tak więc na dłuższą metę jest to niemożliwe do realizacji – tłumaczy Sznajder.
Rozbudowa szkoły w Kłodawie ma kosztować 4,5 miliona złotych. Prace potrwają do czerwca przyszłego roku.
Uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Żukowo wezmą udział w hybrydowej grze terenowej. Młodzieżowa Rada informuje, że tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „My sprzątamy i ruszamy świat”, a zadania będą wykonywane indywidualnie pod opieką rodziców. – Każdy będzie walczył dla swojej szkoły – mówi przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Żukowo, Natalia Bochan.
(Fot. mat. prasowe)
– Co kryje się za hybrydową grą terenową? Uczestnicy dostaną 10 zróżnicowanych zadań. Zaczynając od krzyżówki, kończąc na pojechaniu pod zabytek i zrobienia sobie przy nim zdjęcia. Każdy znajdzie coś dla siebie i miłośnicy sportu, rozwiązywania łamigłówek, jak i małych, młodych odkrywców. Gorąco zapraszam do udziału w naszej grze terenowej, ponieważ ona uświadamia i o naszym środowisku i o naszej kulturze, która jest piękna – dodaje przewodnicząca Natalia Bochan.
Młodzieżowa rada czeka na zgłoszenia do 30 września. Uczestnicy będą mieli 7 dni na wykonanie zadań. Gra Terenowa będzie się rozgrywać od 12 do 25 października. Motywami przewodnimi przedsięwzięcia będą segregacja odpadów oraz zabytki Gminy Żukowo.
Do 30 września mieszkańcy Goręczyna mają czas by zdecydować jak będzie wyglądał park w centrum wsi.
Głosowanie trwa na stronach urzędu gminy Somonino. Urzędnicy proponują cztery koncepcje w tym zawierające: pergole, ujęcie wody pitnej, leżaki, teren do gier zespołowych a nawet pomnik upamiętniający księdza prałata Edmunda Kosznika – wieloletniego proboszcza tamtejszej parafii. Autor zwycięskiego projektu otrzyma tysiąc złotych.
W Przechlewie koło Człuchowa powstanie promenada. Trakt pieszo rowerowy zostanie zbudowany wokół położonego w centrum miejscowości jeziora. Będzie on miał długość prawie trzech kilometrów.
Budowa promenady ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną tego miejsca.
– Już teraz jest to obszar chętnie odwiedzany przez spacerowiczów – mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo. – Chcemy w centrum Przechlewa mieć, w jednym z najładniejszych miejsc jakim jest jezioro Przechlewskie, ścieżkę pieszo-rowerową, aby i turyści, i mieszkańcy mogli odpoczywać, korzystać z tego miejsca. Mamy tam też przy jeziorze park, który jest też często odwiedzany przez naszych mieszkańców – dodaje Michałowski.
Obecnie przy jeziorze Przechlewskim jest już niewielki odcinek ścieżki pieszo–rowerowej. To jednak tylko kilkaset metrów takiej trasy. Nowy plan zakłada budowę promenady wokół całego jeziora. Prace geodezyjne i wytyczanie przebiegu ścieżki już się rozpoczęły. Cała promenada ma być gotowa w przyszłym roku.
Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/ako