Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sopocie może odzyskać park Kopernika w Tczewie. 4 lata temu miasto opracowało koncepcję jego rewitalizacji. Prace jednak nie rozpoczęły się z powodu nieuregulowanych kwestii własnościowych.
Sprawa toczy się właśnie przed komisją regulacyjną przy MSWiA. Temat pojawił się też podczas ostatniej sesji rady miejskiej.
– Dawniej na tym terenie znajdował się cmentarz. Dzisiaj jest to park. Jesteśmy na etapie dokonywania wyceny. Musi być ona zrobiona na stan z roku 1956. Dodatkowo trzeba wycenić nakłady ponoszone później przez miasto, a to wiąże się z grzebaniem w archiwum i wyciąganiem starych faktur – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.
W zamian za przekazanie terenu samorządowi, sopocka parafia oczekuje innej nieruchomości.
Zakończyła się budowa gminnej drogi w Dąbrówce koło Starogardu Gdańskiego. Prace były prowadzone na kilometrowym odcinku ulic Wschodniej i Hermanowskiej.
– To ważna inwestycja dla mieszkańców tej niewielkiej miejscowości. Przy drodze mieszka 320 osób, to jedna trzecia wszystkich mieszkańców Dąbrówki – mówi Tomasz Gdaniec z Urzędu Gminy w Starogardzie Gdańskim.
Prace kosztowały prawie 600 tysięcy złotych. Zostały dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych.
Mural ozdobi zniszczoną przepompownię ścieków przy ulicy Iwaszkiewicza w Starogardzie Gdańskim. Trwa właśnie głosowanie na jego projekt. Mieszkańcy wybierają spośród ośmiu propozycji.
– Projekty są bardzo różnorodne. Są projekty bajkowe i nowoczesne: Żółwie Ninja, Mała Syrenka, jest też zieleń – mówi Monika Michna z przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji STAR-WiK.
Wizualizacje są dostępne na facebookowym profilu stowarzyszenia Starogard 2030. Tam też można oddać swój głos.
Powstaje cykl plakatów nawiązujących do starogardzkich legend. Wykona je starogardzianka Martyna Pazera. Jej projekt otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.
– Tworząc plakaty, chcę skupić się na samym mieście zamiast na całym Kociewiu. Są to najstarsze legendy opierające się na jakichś urywkach i pojedynczych zdaniach. Wymagają tego, żeby obudować je jakąś historią i stworzyć narracyjną opowieść – zaznacza Martyna Pazera.
Autorka plakatów jest jedną ze stypendystek Marszałka Województwa Pomorskiego. Każdy z jej plakatów zostanie opatrzony kodem QR, który pozwoli poznać starogardzkie legendy.
Wojciech Stobba/Filip Jędruch/ako