Zanieczyszczenia, takie jak pestycydy, docierają nawet do regionów polarnych. Dowodzą tego między innymi badania prowadzone przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. To są ilości śladowe, ale widać, że na Ziemi nie ma już obszarów na które nie wpływa ludzka cywilizacja. Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa na Spitsbergen.. Brały w niej udział trzy badaczki z Politechniki.
Dr inż. Klaudia Kosek i dr inż. Małgorzata Szopińska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz mgr inż. Joanna Potapowicz z Wydziału Chemicznego uczestniczyły w 43 Wyprawie Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 10 lat Politechnika Gdańska bierze udział w polskich programach polanych. Przedmiotem prowadzonych na Spitsbergenie badań była identyfikacja zanieczyszczeń i składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
Badaczki przed polską stacją na Spitsbergenie. Fot. archiwum prywatne
Przygotowania do wyprawy trwały na długo przed wypłynięciem na Spitsbergen – największej wyspy Archipelagu Svalbard. Jednym z najistotniejszych obowiązków było uzyskanie pozwoleń od Gubernatora Archipelagu Svalbard na prowadzenie badań w rejonie rezerwatu przyrody – fiordu Hornsund.
– Po dopełnieniu wszystkich obowiązków, 24 sierpnia o godzinie 16:00 wypłynęłyśmy statkiem szkoleniowo-badawczym „Horyzont II”, należącym do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, na Spitsbergen – mówi dr inż. Klaudia Kosek.
– Po 10-dniowej podróży, przez wody pięciu mórz (Morze Bałtyckie, Norweskie, Północne, Grenlandzkie, Barentsa), 3 września dotarłyśmy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego – dodaje dr inż. Małgorzata Szopińska.
Fot.archiwum prywatne
Obszar badań terenowych obejmował dolinę Revdalen, która jest usytuowana w regionie Ziemi Wedel-Jarlsberga, w południowej części Spitsbergenu.
Wraz z ocieplającym się klimatem zmienia się też flora bakteryjna, W tym celu zostaną wykonane zarówno analizy chemiczne, jak i mikrobiologiczne próbek przywiezionych do Gdańska, które pozwolą na oznaczenie ogólnej ilości bakterii oraz ich taksonomii. Pobrane próbki poddane zostaną także analizie pod kątem obecności śladowych ilości metali ciężkich oraz wybranych trwałych zanieczyszczeń organicznych.
Posłuchaj rozmowy z badaczkami o wyprawie na Spitsbergen. Wywiad przeprowadził Włodzimierz Raszkiewicz:
Badaczki przed gmachem PG. Fot.RG