Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii koronawirusa – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas rozpoczętego w poniedziałek, w wersji online, X Europejskiego Kongresu Finansowego.
– Druga faza zachorowań stała się faktem. Tym samym żegnamy niestety literę V, a witamy literę W jako symbol tego, jak zachowuje się koniunktura gospodarcza. Niestety, ta obecna druga fala najprawdopodobniej oznacza, że przed nami jeszcze trudne miesiące i oby to drugie dno tego kryzysu wywołanego pandemią było jak najpłytsze i żebyśmy przez ten okres przeszli możliwie bezpiecznie – mówił szef PFR.
INNA SYTUACJA
Podkreślił, że krajowy system gospodarczy jest dobrze przygotowany na nadejście kolejnej fali pandemii koronawirusa.
– Wchodząc w drugą falę pandemii – jestem przekonany – że polska gospodarka jest do tego dobrze przygotowana. W sektorze przedsiębiorstw depozyty są wyższe o ponad 50 miliardów zł niż były jeszcze w marcu, więc firmy dysponują dość solidną poduszką płynnościową i te zasoby finansowe na okres co najmniej trzech miesięcy deklaruje blisko 50 procent firm – wyjaśnił.
NA RAZIE BEZ LOCKDOWNU
Jak ocenił, sytuacja na rynku pracy jest stabilna. – Nie mamy do czynienia w tej chwili – i miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie – z zamknięciem gospodarczym, lockdownem – dodał.
Zdaniem Borysa, druga fala pandemii będzie miała inny charakter. – Podczas tej pierwszej mieliśmy do czynienia z zerwaniem się łańcucha dostaw, szokiem podażowym, turbulencjami na rynkach finansowych, zamknięciem granic handlu. W tej chwili głównie zmagamy się z tym, że pandemia spowoduje ograniczenie wydatków inwestycyjnych firm, wydatków konsumentów. Jak pokazuje przykład Szwecji, która nie wprowadziła pełnego lockdownu w II kwartale, to już wystarczy, niestety, żeby ta koniunktura w najbliższych miesiącach się pogarszała – mówił.
SPOWOLNIENIE
Prezes PFR ma nadzieję, że nadchodzący okres „zarówno sektor przedsiębiorstw, jak i rynek pracy, przejdzie możliwie bezpiecznie, bez upadłości i bez istotnego skoku bezrobocia”.
– Wydaje mi się, że to jest możliwe – w tej chwili aktywność gospodarcza jest na poziomie ok. 93-95 procent tego poziomu sprzed COVID-u. Więc mieliśmy jednak do czynienia z solidnym odbiciem w trzecim kwartale. I miejmy nadzieję, że najbliższy kwartał lub dwa, nie spowodują gwałtownego wyhamowania tego trendu. Chociaż musimy się liczyć z tym, że pewne spowolnienie przyjdzie – zaznaczył.
DEBATY
Hasło X Europejskiego Kongresu Finansowego to „Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”. Głównym celem kongresu jest debata na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowywanie rekomendacji w zakresie rozwiązań dotyczących bezpiecznego rozwoju w trakcie i po kryzysie.
Tematyka ponad 20 debat i wystąpień dotyczyć będzie m.in.: scenariuszy gospodarczych dla Europy, odbudowy wartości gospodarki po kryzysie, roli instytucji finansowych, nowych technologii i innowacji w procesie wychodzenia z kryzysu, restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej dla kapitału prywatnego, czy wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę.
TRANSMISJA Z GDAŃSKA
Jubileuszowy EKF zakończy się w środę. Transmisja internetowa EKF odbywa się ze studia w Międzynarodowych Targach Gdańskich AmberExpo.
Współorganizatorami X EKF są Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, Bank Pekao, NDI oraz Centrum Myśli Strategicznych. Poprzednie edycje kongresu odbywały się w Sopocie.
PAP/pb