Zasłanianie ust i nosa – wydawałoby się, że to prosty wymóg, a nadal wiele osób ma problem z prawidłowym przestrzeganiem tego obostrzenia. Widać to codziennie na ulicach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało infografiki, które mają przypominać o podstawowych zasadach.
Tempo rozprzestrzenianie się koronawirusa zależy nie tylko od działań podjętych przez władze i od poświęcenia lekarzy, ale przede wszystkim od nas samych. Każdy z osobna ma wpływ na to, czy pandemię uda się ograniczyć. Podjęte wysiłki przyniosą korzyści nam osobiście, ale też naszym bliskim, szczególnie tym, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Pozwolą też odciążyć pracowników służby zdrowia, którzy narażają życie dla ratowania drugich.
Jak wynika z badań modelowych przeprowadzonych na uniwersytetach w Cambridge i Greenwich, powszechne stosowanie maseczek stanowi jeden z najważniejszych elementów walki z koronawirusem. We wszystkich przyjętych scenariuszach naukowcy zauważyli, że stosowanie lockdownu nie powstrzymuje odrodzenia się pandemii. Kiedy jednak przynajmniej 50 proc populacji używa rutynowo osłon na twarz – mogą to być nawet maseczki wykonane domowym sposobem – to rozprzestrzenianie się COVID-19 zmniejsza się do R poniżej 1,0. Współczynnik ten oznacza, że jeden chory zarażać będzie mniej niż jedną osobę, co poskutkuje spłaszczeniem fali zakażeń, a tym samym nie będzie konieczności wprowadzania bardziej rygorystycznych obostrzeń.
(graf. Ministerstwo Zdrowia)
APEL EKSPERTÓW PAN
– Nie pluj i nie kichaj na los swoich bliskich, znajomych i napotkanych nieznajomych. Z każdym wydechem z ust i nosa wydostają się drobne kropelki śliny i wydzieliny nosowej. Opadają one zwykle na ziemię w odległości mniejszej niż 1,5 metra od emitującej je osoby. Jeśli mówimy spokojnym głosem, jest ich więcej i osiągają nieco większy zasięg. Gdy podnosimy głos, docierają one jeszcze dalej, a gdy krzyczymy lub głośno śpiewamy ich zasięg jest już spory i jest ich znacznie więcej. Kropelki emitowane przez osobę zakażoną zawierają wirus SARS-CoV-2. Droga kropelkowa jest głównym sposobem zakażania się. Dlatego tak ważnym, może nawet najważniejszym, jest zalecenie, aby zachowywać dystans co najmniej 1,5 metra od innych osób i aby nosić maseczkę zakrywającą nos i usta – apeluje zespół ekspertów przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.
(graf. Ministerstwo Zdrowia)
KORONAWIRUS NIE ROBI SOBIE „PRZERWY” OD ZAKAŻANIA
Dlatego Ministerstwo Zdrowia nieustannie przypomina o tym obowiązku. Do osłony można stosować maseczki, przyłbicę lub chustę. Ważne, żeby pamiętać nie tylko o zasłanianiu ust, ale też nosa. Nakaz obowiązuje w zamkniętych przestrzeniach użyteczności publicznej, w sklepach, transporcie publicznym, na przystanku oraz podczas obsługi interesantów i klientów. Koronawirus nie robi sobie „przerwy” od zakażania, kiedy jesteśmy w salonie fryzjerskim, u makijażystki czy w sklepie. Dlatego ważne jest, aby zasłanianie ust i nosa stało się naszą rutyną.
(graf. Ministerstwo Zdrowia)
(graf. Ministerstwo Zdrowia
(graf. Ministerstwo Zdrowia)
(graf. Ministerstwo Zdrowia)
(graf. Ministerstwo Zdrowia)
am