„Gościem Dnia Radia Gdańsk” będzie Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Na ile prawdopodobne jest to, że z powodu drugiej fali pandemii grozi nam deficyt podstawowych produktów? Czy powinniśmy przygotować się na widmo pustych półek w sklepach? Odpowiedź będzie można usłyszeć o 8:30. Zaprasza Artur Kiełbasiński.
W „Komentarzach Radia Gdańsk” Andrzej Urbański porozmawia z Antonim Szymańskim, socjologiem, byłym senatorem IX kadencji oraz Lechem Makowieckim, poetą, kompozytorem, scenarzystą i felietonistą. Parę minut po godzinie 9:00 przyjrzymy się sytuacji związanej z koronawirusem, podyskutujemy o ustawie dezubekizacyjnej oraz poruszymy kwestię paryskiego ataku na nauczyciela historii.
Zaś po 9:30 w pierwszej części programu „Ludzie i Pieniądze” gościem będzie Piotr Stareńczak (Portal Morski), z którym Artur Kiełbasiński porozmawia o tym, że po raz pierwszy od 5 lat PŻM zleciła przebudowę statku w Gdańsku. Jest to ważny remont proekologiczny. Po 9:45, w drugiej części programu, połączymy się z kpt. Tadeuszem Hatalskim, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Opowie on o tym, jakie kłopoty napotyka program powrotu statków pod polską banderę.
W audycji edukacyjnej „Co Za Historia” po godzinie 11:00 spotkanie z dr. Marcinem Westphalem z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wojciech Suleciński porozmawia ze swoim gościem o historii statku-muzeum „Sołdek”, polskiej floty handlowej i budownictwa okrętowego w Polsce.
W „Wiadomościach Regionalnych” o 14:30 sprawdzimy, co dzieje się w Słupsku i okolicach.
O 17:10 popołudniowy „Gość Dnia Radia Gdańsk”. Zapraszamy na rozmowę z dr. Michałem Rutkowskim na temat pandemii. Rozmawia Jarosław Popek.
Co udało się zbudować na Ołowiance? Co kryją w sobie muzealne sale Narodowego Muzeum Morskiego? Między innymi o tym opowiemy w „Magazynie Morskim” po godzinie 18:00. Wspólnie zwiedzimy wystawę „Do DNA”, która prezentuje kod genetyczny Muzeum Morskiego, instytucji, która obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Przypomnimy jej największe osiągnięcia, porozmawiamy o eksponatach, a także spotkamy się z ludźmi tworzącymi to miejsce. Do wspólnego rejsu na falach Radia Gdańsk zaprasza Anna Rębas.
W „Strefie Historii” po 21:05 zapraszamy – w związku z rocznicą Rewolucji Węgierskiej, która wybuchła 23 października 1956 roku – na rozmowę z prof. dr hab. Anną Mazurkiewicz m.in. o stanowisku OZN wobec Rewolucji Węgierskiej, uchodźcach, dochodzeniu, skandalu z listą świadków i aferze Bang-Jensena.
Pierwszy tom reedycji dzieł Brunona Zwarry „W gdańskiej twierdzy” zaprezentowało Muzeum Gdańska. Za opracowanie dzieła odpowiedzialny był Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej – o tym także w audycji. Wrócimy również do premiery filmu „Rejs” Marka Piwkowskiego, która odbyła się 50 lat temu.
A wieczorem, o godzinie 22:30, w „Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk” przypomnimy reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko z 2016 roku „Smutna historia Psa Piasta”.
pb