Kilkanaście instytucji z Pomorza zyska specjalistyczne oznakowanie na oknach, które zapobiega rozbijaniu się ptaków o szyby. Jako pierwszy okna okleił już Słowiński Park Narodowy. Kolejni chętni czekają w kolejce.
– To jest jedna z niewielu bardzo prostych metod, dzięki której ptaki, a przynajmniej ich większość, przeżyje – mówi Hanna Sztwiertnia z Fundacji Szklane Pułapki. – Zabezpieczenie szyb w jednym budynku to uratowanie przynajmniej jednego ptaka. Takie oklejanie nie ma żadnych złych skutków dla przyrody – dodaje.
PTAKI NIE WIDZĄ PRZESZKÓD ZE SZKŁA
Specjalistka wyjaśnia, że ewolucja nie przygotowała żadnego zwierzęcia na przezroczyste przeszkody. Ptaki nie widzą ich lub nie interpretują odpowiednio, że to przeszkoda.
– Często lecą do czegoś, co jest poza nią lub próbują przelecieć między czymś, co się w takiej przeszkodzie odbija. Kolizje ptaków ze szklanymi powierzchniami są najczęstszą przyczyną ptasiej śmiertelności. Duże szklane powierzchnie stanowią poważne niebezpieczeństwo dla ptaków, a naklejanie sylwetek ptaków drapieżnych nie jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Dlatego stosujemy odpowiednie oznaczenia na szybach, które pozwalają identyfikować ptakom, że to jest przeszkoda. Dzięki amerykańskim badaniom wiadomo, jak mają takie oznaczenia wyglądać. Te odległości między nimi nie są przypadkowe. To specjalny układ kropek, które są rozmieszczone w odległościach 10 cm w pionie, 5 cm w poziomie – informuje Hanna Sztwiertnia.
INNE PARKI TEŻ MAJĄ KROPKI
Słowiński Park Narodowy nie jest pierwszym, w którym są stosowane takie zabezpieczenia – takie akcje były w Parku Magurskim, Biebrzańskimi w PN Ujście Warty oraz w Nadmorskim Parku Krajobrazowym.
Śmiertelność ptaków w wyniku kolizji z szybami jest drugim po utracie siedlisk czynnikiem ograniczającym ich liczebność. Śmierć w wyniku kolizji z szybami rocznie ponoszą miliony ptaków na całym świecie.
Marcin Kamiński