Zasłanianie ust i nosa oraz dystans społeczny to podstawowe środki stosowane w przestrzeni publicznej, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. To jednak nie wystarczy, żebyśmy ochronili się przed zakażeniem. Bardzo przydatna jest też wiedza na temat żywotności wirusa SARS-CoV-2.
Aktualnie liczba wszystkich aktywnych zakażeń sięga już setek tysięcy. W takiej sytuacji ryzyko zetknięcia się z koronawirusem istnieje praktycznie wszędzie. Zarazić się możemy przede wszystkim drogą kropelkową, kiedy chory kaszle lub kicha. Warto jednak pamiętać, że niebezpieczeństwo kryje się też na powierzchniach lub przedmiotach, na których znajduje się wirus. Wystarczy, że później dotkniemy swoich ust, nosa lub oczu.
Naukowcy ostrzegają, że cząsteczki koronawirusa mogą utrzymywać się na powierzchniach przez wiele godzin. Wszystko zależy od faktury i tworzywa. W opublikowanym przez „Solidarność” biuletynie projektu „Godna praca to bezpieczna praca” znalazła się tabelka, którą prezentujemy poniżej. Zawiera ona podstawowe dane na temat tego, jak długo wirus SARS-CoV-2 żyje na różnych powierzchniach. Możemy być zaskoczeni, w jak wielu codziennych sytuacjach przydadzą się zawarte tu informacje.
am