Trwają przygotowania do uruchomieniem szpitali tymczasowych w Sopocie i w Gdańsku. Prowadzona jest rekrutacja personelu. Do pracy w placówce, która powstaje w budynku sanatorium MSWiA potrzebnych jest 200 osób, zaś w halach Amber Expo – ok. 560. Poszukiwani są m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni.
W budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sopocie wciąż trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Przystosowaniem obiektu zajmuje się firma Budimex.
Jak powiedział w czwartek PAP Marcin Tymiński z biura prasowego wojewody pomorskiego, w działania zaangażowanych jest ponad 200 osób. Realizowane są dostawy sprzętu. Placówka ma być gotowa na przyjęcie pierwszego pacjenta na początku grudnia. Jej prowadzeniem zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek, w tym 16 respiratorowych.
Cały czas kompletowany jest też personel medyczny, który będzie opiekował się chorymi. – Do pracy w szpitalu tymczasowym w Sopocie potrzebnych jest 200 osób, w tym kilkudziesięciu lekarzy. Na chwilę obecną zgłosiło się 149 osób – poinformował Tymiński.
Chętni mogą zgłaszać się telefonicznie pod numerem: 58-307-76-99 (w godz. 8 -16) lub mailowo: ochotnicy.med@gdansk.uw.gov.pl.
DRUGI SZPITAL
Drugi szpital tymczasowy na Pomorzu powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich (MTG). Jego budową zajmie się Grupa Lotos.
– Są ustalane szczegóły inwestycji. Plany zakładają wyposażenie szpitala tymczasowego w około 400 łóżek. Przeprowadzono wizje lokalne. Rozpoczęły się prace przygotowawczo-projektowe, niezbędne do rozpoczęcia prac budowalnych. Została przygotowana koncepcja architektoniczna” – przekazał Marcin Tymiński. Jak dodał, pierwszych pacjentów szpital przyjmie w połowie grudnia.
Za koordynację działań leczniczych w tej nowej placówce będzie odpowiadała spółka samorządu woj. pomorskiego – Copernicus Podmiot Leczniczy.
PLANOWANE UTWORZENIA ODDZIAŁU INTENSYWNEJ TERAPII COVID-19
Szpital poświęcony będzie przede wszystkim pacjentom wymagającym tlenoterapii, ale planowane jest też utworzenie tam Oddziału Intensywnej Terapii COVID-19 na 20 łóżek. Trwają także rozmowy związane z zabezpieczeniem dostaw medycznych potrzebnych dla funkcjonowania placówki z Agencji Rezerw Materiałowych.
– Spółka Copernicus opracowała i przekazała przedstawicielom Lotosu listę potrzeb, które trzeba zrealizować, żeby szpital mógł funkcjonować. Chodzi tu m.in. o sprzęt medyczny: respiratory stacjonarne i transportowe, centrale kardiomonitorów, kardiomonitory, analizator POCT, tomograf komputerowy, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, aparat USG, mobilny aparat RTG, defibrylator, pompy objętościowe, ssaki, łóżka dla pacjentów i środki ochrony indywidualnej dla personelu – poinformował marszałek pomorski Mieczysław Struk.
Z wyliczeń spółki Copernicus wynika, że do pracy w szpitalu tymczasowym w halach Amber Expo potrzebnych będzie 94 lekarzy, 231 pielęgniarek, 173 opiekunów i około 60 osób pozostałego personelu medycznego.
PAP/pOr