Kartuzy i Pelplin chcą efektywniej walczyć o czyste powietrze. Te dwie pomorskie gminy biorą udział w programie LeadAIR 2.0 organizowanym przez Forum Energii. To projekt edukacyjny i doradczy, którego celem jest wyeliminowanie problemu smogu w Polsce w ciągu najbliższych lat.
Rozpoczęła się druga edycja programu dla samorządów, które chcą polepszyć jakość powietrza w swoich gminach. Organizowany przez Forum Energii program LeadAIR „Pomagamy miastom pokonać smog” to cykl warsztatów i spotkań z ekspertami.
– Długofalowym celem programu jest to, abyśmy za 10 lat w Polsce w ogóle nie musieli rozmawiać o kwestii smogu – mówi koordynatorka programu Magdalena Tchórznicka – Zależy nam na tym, żeby miasta zobaczyły, że jest problem i zastanowiły się, w jaki sposób mogą dojść do rozwiązania. Wychodzimy z założenia, że każde miasto jest inne i musi pokonać inną drogę.
TRZEBA DZIAŁAĆ TERAZ
Organizatorzy programu podkreślają, że decyzji w sprawie walki ze smogiem nie można odkładać na później. Konkretnie kroki należy podejmować od razu. Potrzebę strategicznego skoordynowania swoich działań dotyczących m.in. czystości powietrza zauważyły władze gminy Pelplin.
– Poza tym, że mamy wiedzę i doświadczenie, chcielibyśmy uzyskać wsparcie specjalistów z tego zakresu – zaznacza inspektor ds. rozwoju gminy w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin Krzysztof Adamczyk.
Konsultacje i szkolenia mają pomóc w sprawnej realizacji takich zadań jak modernizacja przestarzałych systemów grzewczych poprzez rozbudowę instalacji ciepła systemowego. Pelplin planuje też szereg inwestycji związanych z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej oraz sektora prywatnego. Ponadto w przyszłym roku ma zostać zaktualizowany pogram gospodarki niskoemisyjnej.
– Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ciepło systemowe na pewno nie będzie dostarczane w dłuższym czasie do całej gminy, bo to po prostu nie jest możliwe. Dlatego trzeba wspierać działania polegające na wymianach źródeł ciepła i na fotowoltaice – dodaje Krzysztof Adamczyk.
PORADY EKSPERTÓW
W programie LeadAir 2.0 bierze udział piętnaście miast. Odbyło się już pierwsze webinarium z ekspertami m.in. z dziedziny energetyki.
Projekt jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Hanna Brzezińska/pOr