O godzinie 8:15 Alicja Samolewicz-Jeglicka przypomni nam historię Trzech Króli. Wtedy też odpowiemy sobie na pytanie: co to święto tak naprawdę oznacza? Godzinę później, bo o 9:15, porozmawiamy o tradycjach związanych z tym świętem.
Orszak Trzech Króli to jedna z największych rodzinnych, plenerowych imprez w Polsce. Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.
W tym roku, ze względu na sytuację pandemii , Orszak przybiera nieco inny wymiar. Z prezesem fundacji Orszak Trzech Króli, Piotrem Giertychem, porozmawia Andrzej Urbański. Zapraszamy chwilę po godzinie 10.
Po godzinie 12:00 zapraszamy na transmisję mszy świętej z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku dla marynarzy i rybaków.
Po godzinie 17:00 natomiast zapraszamy na „Słuchowisko w Radiu Gdańsk”. W jutrzejszym wydaniu na naszej antenie usłyszymy „Potop” Salci Hałas.
Podnoszą się wody, giną zwierzęta, po ludziach, którzy też odejdą, zostanie plastik i folia… Gdyński Pekin się rozpada, zapada pod ziemię i znika. Słuchowisko według książki Salci Hałas „Potop”, wydanej przez WAB w 2019 roku, to opowieść o tym miejscu, „przeznaczonym do rewitalizacji poprzez likwidację”, ale zarazem „poemat przewlekły o końcu świata” w ogóle, bo na przykładzie Pekinu dobrze widać, jak to może wyglądać w większej skali.
A o godzinie 21:00 pora na „Strefę historii”, a w niej:
– projekt badawczy i wystawa Bilde von Prage, którą zwiedza Marzena Bakowska w towarzystwie kuratorki Moniki Czapskiej, opiekuna kolekcji rzeźby w Muzeum Zamkowym w Malborku;
– Muzeum Gdańska wydało trzy katalogi utraconych w okresie II wojny światowej i po 1945 r. zabytków z Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa oraz Domu Uphagena. To podsumowanie dwuletnich badań dofinansowanych przez MKiDN historyków i historyków sztuki. Opowiedzą nam o nich dr Katarzyna Darecka i dr Andrzej Gierszewski.
ako