W ocenie społecznej na miano polityka 2020 roku najbardziej zasłużył premier Mateusz Morawiecki, na którego głosowało 11 proc. badanych; na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda z 8 proc. głosów – wynika z sondażu CBOS. Według 24 proc. nikt nie zasłużył na to miano; 30 proc. nie miało zdania.
W ocenie społecznej na miano polityka 2020 roku najbardziej zasłużył premier Mateusz Morawiecki; w odpowiedzi na pytanie otwarte wskazało go 11 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda zdobywając 8 proc. głosów, a na trzecim miejscu znaleźli się: lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otrzymując po 6 proc. głosów.
Kolejne miejsca należą do: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (3 proc. głosów) oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (2 proc.). Po 1 procencie otrzymali: minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak, były minister zdrowia Łukasz Szumowski, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz jeden z liderów Konfederacji Grzegorz Braun.
ZAGRANICZNI POLITYCY
Na „innych” polityków głos oddało 4 proc. respondentów. 24 proc. ankietowanych stwierdziło, że żaden kandydat nie zasłużył na to miano, a 30 proc. odpowiedziało, że nie interesuje się i trudno jest mu powiedzieć.
Wśród 29 proc. badanych, którzy w odpowiedzi na pytanie otwarte o zagranicznego polityka roku wymienili jakieś nazwisko, najwięcej głosów otrzymał – już po raz czwarty z rzędu – prezydent Donald Trump (10 proc. ), drugie miejsce zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel (6 proc.), trzecie prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden (3 proc.), a czwarte miejsce otrzymał premier Węgier Viktor Orban (2 proc.).
POZOSTALI POLITYCY
Po 1 procencie poparcia otrzymali: były premier Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, były prezydent USA Barack Obama, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau. Na innych polityków głos oddało 2 proc. ankietowanych. 18 proc. stwierdziło, że nie ma takiego, a 53 proc. odpowiedziało, że nie interesuje się i trudno powiedzieć.
Badanie przeprowadzono w dniach od 30 listopada do 10 grudnia 2020 roku na próbie liczącej 1010 osób, w tym: 42,2 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 44,0 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS i 13,9 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej).
PAP/ako