Jak co roku samiec jelenia z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zrzucił swoje poroże. Będzie musiał poczekać jeszcze trzy miesiące, zanim mu odrośnie. Wówczas ten ważny dla męskiej populacji jeleni atrybut będzie jeszcze potężniejszy.
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym żyje 11 osobników jeleni. Stadu pięciu dorosłych samic i pięciu młodych samców, w wieku od roku do dwóch lat, dowodzi 9-letni samiec czołowy. Byk, bo tak nazywa się samiec jelenia, w ostatnich dniach zrobił tzw. zrzut, czyli pozbył się dorodnego poroża. Zazwyczaj dzieje się to na przełomie lutego i marca.
– Czasem byk pomaga sobie w tym procesie, np. uderzając porożem o drzewo czy grzebiąc nim w ziemi – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Nasz samiec rzeczywiście się pospieszył w tym roku, ale dzięki temu mamy kolejne, ciężkie i pokaźne poroże, które posłuży nam do celów dydaktycznych – dodaje.
ODZYSKIWANIE POROŻA
Brak poroża sprawia, że samiec wygląda mniej dorodnie niż zazwyczaj. Proces odrastania jest za to bardzo szybki. Twardy, kostny twór odrasta nawet 1,5 cm na dobę. Za około 3 miesiące byk ponownie będzie kusił atrakcyjnym wyglądem, co przyda mu się jesienią w okresie godów, zwanych rykowiskiem.
– Poroże służy zwierzęciu do walki z konkurentami, ale jest też odzwierciedleniem jego stanu fizjologicznego – wyjaśnia Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. – Zwierzęta, które są doskonale odżywione, które mają prawidłową gospodarkę hormonalną, posiadają też wielkie, rozłożyste poroża. Im dorodniejsze poroże u byka, tym jest on atrakcyjniejszy dla samic. Poroże to sygnalizator dla łani – mam wielkie, piękne poroże, czyli jestem wartościowym samcem i dobrym materiałem na ojca dzieci – dodaje.
Każdy kto chciałby zobaczyć jelenia w zimowej odsłonie (bez poroża), ma ku temu doskonałą okazję. Gdańskie zoo czynne jest 365 dni w roku.
ako