W halach AmberExpo w Gdańsku powstał szpital tymczasowy dla chorych na koronawirusa. Na miejscu zainstalowano 100 łóżek z niezbędnym sprzętem, w tym 20 przeznaczonych do intensywnej terapii. Jest też pracownia do tomografii komputerowej.
Placówka pierwszych pacjentów może przyjąć od 1 lutego, ale ostateczną decyzję podejmie wojewoda. O gotowości do pracy zapewnił w czwartek Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu szpitalnej spółki Copernicus.
– Zbudowaliśmy tu miejsce, gdzie możemy i gdzie będziemy ratować życie osobom tego potrzebującym Jesteśmy gotowi na dziś. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy i osoby zaangażowane w udzielanie świadczeń zdrowotnych stanęły na wysokości zadania. Zgłosiło się ponad 100 osób – mówi prezes.
SZPITAL W LICZBACH
W obiekcie znajduje się 400 łóżek, 100 komputerów, zbiornik na tlen o pojemności ponad 30 tys. litrów, 91 kilometrów przewodów teletechnicznych, 2 km rur do gazów medycznych i 180 kamer monitorujących oddziały i stan pacjentów.
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)
TRWAŁA INWESTYCJA
Szpital tymczasowy został tak zaprojektowany, by w sytuacjach kryzysowych w przyszłości pełnił inne funkcje.
– To inwestycja, która pozostanie z nami na trwałe. W sytuacjach kryzysowych może spełniać warunki szpitala, ale też recepcji, obiektu w którym znajdzie się miejsce dla osób potrzebujących pomocy, które muszą przeczekać kryzys – mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody ds. budowy szpitala tymczasowego.
SZYBKI MONTAŻ
Cześć elementów można łatwo zdemontować i magazynować, a w razie potrzeby zastosowane rozwiązania pozwolą na szybką i ponowna mobilizację obiektu.
– Boksy, które widać, to trochę jak klocki, puzzle, które można złożyć i rozłożyć ponownie w różny sposób. Sercem tego obiektu i najbardziej kosztowną rzeczą to infrastruktura techniczna, która umożliwia funkcjonowanie tu szpitala – zaznacza prof. Rafał Janowicz z Politechniki Gdańskiej, projektant obiektu.
PUNKT SZCZEPIEŃ
W powstanie szpitala tymczasowego w Gdańsku zaangażowanych było wiele podmiotów w tym grupa Lotos, Międzynarodowe Targi gdańskie, przedstawiciele wojewody, szpitalna spółka Copernicus oraz GPEC.
25 stycznia w AmberExpo uruchomiono też punkt szczepień. 4 stanowiska działają 7 dni w tygodniu od 08:00 do 20:00, a dziennie, póki co, wykonywanych jest 240 szczepień. Do środy włącznie zaszczepiono 720 osób w tym 101 letnią mieszkankę Gdańska.
Posłuchaj materiału dziennikarki Radia Gdańsk:
Aleksandra Nietopiel/pb