Namiot pneumatyczny, który w razie potrzeby może być nawet polowym szpitalem, otrzymali strażacy z podczłuchowskiego Przechlewa. Sprzęt będzie służył przede wszystkim przy zabezpieczaniu katastrof drogowych. Może on też być wykorzystywany na przykład jako mobilny punkt szczepień.
Może także pracować niemalże w każdym miejscu i o każdej porze roku – zapewnia Piotr Maślanka z przechlewskiej straży pożarnej.
– Namiot jest wyposażony w nagrzewnicę, łóżka polowe, śpiwory, stoliki, krzesła. Może służyć jako mały szpital. Nasza jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego w związku z czym, możemy być wezwani z tym namiotem w dowolne miejsce w województwie, aby go rozstawić. Na przykład tam, gdzie jest duże zagrożenie covidowe – dodaje Maślanka.
Rozstawienie takiego namiotu zajmuje 10 minut. Można go przetransportować na średniej wielkości przyczepce samochodowej. Mobilny szpital wraz z wyposażeniem kosztował 50 tysięcy złotych. Jego zakup sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Gminy Przechlewo oraz z pieniędzy pozyskanych od lokalnych sponsorów.
Trzy zadania w ramach budżetu obywatelskiego, będą realizowane w tym roku w Człuchowie. Ratusz ogłosił wyniki głosowania mieszkańców. Wszystkie zwycięskie inicjatywy dotyczą poprawy infrastruktury sportowej w mieście.
– Wybrano trzy zadania, czyli elektryfikację i monitoring części działki przy ulicy Kamiennej – to teren przy torze motocrossowym, przygotowanie terenu pod bezpieczne boisko na os. Sikorskiego oraz budowa placu zabaw z mini siłownią przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Średniej – mówi Maria Pazda, sekretarz miasta.
W tym roku w Człuchowie było do podziału 150 tysięcy złotych. Koszt zwycięskich zadań szacowano na 50 tysięcy każde, stąd decyzja o wybraniu do realizacji, aż trzech propozycji. Frekwencja w głosowaniu nad człuchowskim budżetem obywatelskim wyniosła 12 procent.
Gmina Somonino szuka chętnych do zaprojektowania i wykonania muralu w centrum miejscowości. Miałby znaleźć się na murze oporowym przy przystanku vis-a-vis dworca kolejowego.
Jak informują urzędnicy, tematyka muralu powinna nawiązywać do transportu, elementów historii regionu lub kultury kaszubskiej. Ewentualnie może odnosić się do serialu „Podróż za jeden uśmiech”. Jeden z odcinków w latach 70-tych był nagrany na dworcu PKP w Somoninie. Oferty można składać do 19 lutego. Gmina zakłada, że mural powstanie w październiku tego roku.
Licytacje na żywo w internecie, wirtualne koncerty, e-puszki i światełko do nieba w zmienionej formie. W niedziele odbędzie się już 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo pandemii, sztaby na Kaszubach, zapewniają, że będzie głośno.
– Wszystkie działania przenosimy do internetu, a nasz bieg na 11 kilometrów będzie trzeba pokonać samodzielnie z aplikacją – zapowiada szefowa sztabu WOŚP w Żukowie, Aleksandra Rogalewska-Kania.
– Nawet nasze światełko do nieba też będzie on-line. Każdy będzie mógł je zobaczyć na stronie FB i kanale YouTube OKiS Żukowo – mówi Aleksandra Rogalewska-Kania. – W trakcie pokazu, będzie można przekazać datek do naszej e-puszki, gdyby ktoś nie spotkał naszego wolontariusza. Bieg w Żukowie zorganizowaliśmy w formie wirtualnego wyzwania. Zapraszamy do rejestracji przez naszą stronę, realnie trzeba pokonać 11 kilometrów i udokumentować swoją trasę przez aplikacje mobilną. 11 kilometrów to nieprzypadkowy dystans. Jeśli wszystko by się odbywało normalnie, gralibyśmy w hali w Żukowie już po raz 11. – dodaje
– Zapraszamy do licytacji na żywo na kanał YouTube Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Przygotowaliśmy także wirtualne koncerty. Mamy wielką niespodziankę, bo wystąpi u nas gwiazda disco Pan Piotr Stawowczyk, lider grupy Fiszer – informuje Łukasz Grzenkowicz szef sztabu WOŚP w Chmielnie. W tym roku zebrane środki będą wspierać oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Dariusz Kępa/Sebastian Kwiatkowski/Robert Groth/ako