Starogard Gdański planuje rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej. Prace będą prowadzone na ul. Kruczej, Pawiej, Gołębiej, Rebelki oraz Rolnej. To ważna inwestycja dla mieszkańców tej części miasta.
Trwa procedura przetargowa. Zadanie ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Budowa ponad dwóch kilometrów kanalizacji sanitarnej będzie kosztować około dwa miliony złotych. Pieniądze pochodzą z oszczędności wygenerowanych podczas ubiegłorocznych prac związanych z poprawą gospodarki wodno-ściekowej na terenie Starogardu Gdańskiego, na które miasto otrzymało dofinansowanie unijne.
W Tczewie rozpoczęła się piąta edycja konkursu „Rowerem do Pracy”. Inicjatywa promuje dwukołowiec jako codzienny środek transportu. Trwa rejestracja firm i pracowników.
– Jest to dla nas narzędzie do zmiany zachowań transportowych mieszkańców Tczewa. Otworzyliśmy rejestrację do konkursu. Odbywa się ona przez stronę www.roweremdopracy.tczew.pl. Sama rozgrywka będzie trwała od 19 kwietnia do 31 października – tłumaczy Grzegorz Pawlikowski z tczewskiego urzędu miasta.
Za każdy przejazd zrealizowany od 19 kwietnia i zarejestrowany w aplikacji uczestnicy będą otrzymywać punkty, które potem wymienią na nagrody.
W związku z obowiązującymi obostrzeniami, do 25 kwietnia w tczewskiej bibliotece książki można zamawiać telefonicznie lub mailowo. Po ustaleniu terminu czytelnicy będą mogli odebrać publikacje osobiście – wyjaśnia Monika Jabłońska z miejskiej biblioteki publicznej.
– Wystarczy zadzwonić do wybranej filii – od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 18:00 – i podać tytuły książek, które czytelnik chce wypożyczyć. Jeśli będą dostępne, bibliotekarz poda termin odbioru zamówienia. Można zabrać ze sobą maksymalnie dziesięć publikacji z jednej filii, a we wszystkich oddziałach sieci bibliotecznej w Tczewie łącznie 15 egzemplarzy – wskazuje Monika Jabłońska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
Książki można zwrócić także po wcześniejszym umówieniu się z pracownikami danej filii lub korzystając z całodobowej wrzutni przy ul. Kościuszki.
Czterdzieści projektów otrzymało dofinansowanie w gniewskim konkursie „Granty na Kulturę”. Łączna pula pieniędzy przekazanych na działania wyniesie prawie 50 tysięcy złotych.
– Liczymy, że środki pomogą w realizacji projektów w tym trudnym czasie pandemii – mówi Anna Czyżewska, dyrektor Gniewskiego Centrum Kultury i Biblioteki. – Wśród projektów są popołudnia z planszówkami, festyny rodzinne, spotkania integracyjne, plenery malarskie i warsztaty kulinarne. Organizacje zakupią także stroje i sprzęty potrzebne do działań – dodaje.
Jesienią zaplanowano kolejny nabór wniosków. Do rozdysponowania zostało bowiem 20 tysięcy złotych.
Hanna Brzezińska/Filip Jędruch/ako