Boisko w Mirachowie zniszczone. Ktoś samochodem lub quadem uszkodził murawę, która służy piłkarzom dopiero od zeszłego roku. Klub Sportowy Remus wraz z burmistrzem Kartuz szuka sprawcy tego incydentu.
Członkowie klubu są zdruzgotani, ponieważ nie tylko stracili owoc swojej pracy, ale także może to przekreślić ich udział w rozgrywkach.
– Wierzymy, że jak otrzymamy wsparcie, uda się nam naprawić szkody – wyjaśnia prezes KS Remus Mirachowo, Krzysztof Setny.
– Widoczne są ślady i wgłębienia po samochodzie. Ktoś poniszczył nam to boisko, a wiadomo, że stan murawy musi być dobry na rozgrywki B-klasowe. Nie mamy zbyt dużo czasu, aby to wszystko naprawić. Już w przyszłym tygodniu ma rozpocząć się liga, a pierwszy mecz mamy zagrać u siebie. Jakaś bezmyślna osoba wjechała, poniszczyła naszą wspólną ciężką pracę, a my teraz musimy wziąć się do działania i naprawić szkody, aby boisko było utrzymane w przyzwoitej jakości – dodaje Setny.
Burmistrz Kartuz wyznaczył nagrodę za wskazanie sprawcy dewastacji boiska w Mirachowie. Samorząd gwarantuje anonimowość.
Od wtorku w Przechlewie koło Człuchowa stacjonować będzie karetka pogotowia wraz z załogą medyczną. Pojazd będzie bazował w siedzibie miejscowej staży pożarnej. Rejonem jej działania będą północne części powiatów: człuchowskiego i chojnickiego.
– Obecnie region ten obsługują stacje pogotowia z Człuchowa lub Chojnic. Czasami dojeżdża tam także karetka stacjonująca w Rzeczenicy. Spora odległość powoduje jednak, że sam przejazd ambulansu zajmuje od 15 do 30 minut. Taki pojazd na miejscu skróci czas dojazdu do minimum – wskazuje Krzysztof Michałowski, wójt Przechlewa.
– Karetka docelowo będzie obsługiwała obszar gminy Przechlewo. Oczywiście, jeżeli będzie taka potrzeba, to do naszych sąsiadów też wyjedzie. Chodzi tu między innymi o gminy: Konarzyny, Koczała i Rzeczenica. Wszystko zależeć będzie od tego, jaka będzie potrzeba danej sytuacji i jak zostanie ona zadysponowana – dodaje Michałowski.
Przechlewska karetka obsługiwać będzie także północną część gminy Chojnice oraz zdarzenia na trasie Chojnice–Bytów. O jej wyjazdach decydował będzie operator numeru 112.
Akcja sprzątania brzegów Raduni odbędzie się w niedzielę w Żukowie. To inicjatywa związana z obchodzonym w przyszłym tygodniu Dniem Ziemi. Przy pomocy gminy organizuje je koło wędkarskie „Gryf”.
Worki i rękawiczki odbierać będzie można między 8:00 a 9:00 przy przystani kajakowej nad Radunią w Żukowie. Inicjatywa potrwa do godziny 15:00. W tym roku, jak mówią wędkarze, z powodu pandemii będzie miała wymiar indywidualny, a więc bez wspólnego ogniska.
Jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku nowo wyremontowany obiekt Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Właśnie rozpoczyna się trzeci i ostatni etap modernizacji tego budynku.
Do tej pory wykonano już prawie wszystkie roboty budowlane. Zainstalowano także nowe okna i drzwi oraz wymieniono instalacje. Teraz pozostały jedynie prace wykończeniowe.
– Gruntowna modernizacja zmieni nie tylko wizerunek obiektu, ale przede wszystkim jego funkcjonalność – mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus.
– Przebudowa budynku była konieczna. On po wielu latach musiał być zmodernizowany kompleksowo, ale też musi być bardziej funkcjonalny. To, co było największym problemem, to dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy też osób starszych – dodaje burmistrz.
Nowością będą podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz winda, którą będzie można dotrzeć na każdy poziom obiektu. Zagospodarowana zostanie także przestrzeń pod salą widowiskową.
Cała inwestycja ma kosztować dziesięć milionów złotych. 2,5 miliona gmina otrzymała z programów rządowych. Pół miliona złotych to pieniądze z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Dariusz Kępa/Robert Groth/ako