Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej nr 224 na terenie gminy Tczew. Chociaż prace rozpoczęły się w 2016 roku, to wykonawca ich nie dokończył. Firma realizująca to zadanie podobnie postąpiła w przypadku remontu odcinka DK nr 22 z Czarlina do Knybawy.
Nowy wykonawca obecnie prowadzi roboty w Godziszewie przy węźle z drogą wojewódzką nr 222. To ważna inwestycja dla mieszkańców, zwłaszcza, że na remontowanym odcinku powstaną też m.in. nowe chodniki oraz drogi rowerowe.
Ponad dziewięciokilometrowa trasa z Godziszewa do węzła z autostradą A1 w Stanisławiu ma zostać wyremontowana do połowy przyszłego roku. Całkowity koszt to 46,5 miliona złotych. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.
Rozpoczęła się przebudowa ulicy Kapinosa w Gniewie w powiecie tczewskim. Prace prowadzone są na odcinku od skrzyżowania z ulicą Gdańską, do skrzyżowania z ulicą generała Hallera.
– Zostaną wykonane chodniki, nawierzchnia z kostki brukowej, kanalizacja deszczowa, zostanie wyregulowana sieć sanitarna. Poprawimy infrastrukturę elektroenergetyczną. To ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju miasta. Ulica znajduje się na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną – wyjaśnia Maciej Czarnecki, burmistrz Miasta i Gminy Gniew.
Na inwestycję pozyskano środki z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości prawie dwóch milionów złotych.
Na targowisku miejskim w Pelplinie zamontowano defibrylator AED. Urządzenie burmistrzowi Pelplina w ramach darowizny przekazała Kociewska Spółdzielnia Socjalna. Zakup został sfinansowany dzięki ubiegłorocznej nagrodzie przyznanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
– Otrzymaliśmy tytuł „Znak jakości ekonomii społecznej” w kategorii Debiut Roku. Jedną z nagród był bon pieniężny na sfinansowanie sprzętu, który posłuży do prowadzenia przez nas działalności gospodarczej. My mieliśmy jednak trochę inny pomysł i podjęliśmy decyzję, że za te pieniądze sfinansujemy zakup defibrylatora AED, kierując się też prowadzoną przez nasze miasto polityką prozdrowotną – wskazuje prezes zarządu spółdzielni, Konrad Mania. – To pierwszy taki sprzęt dostępny publicznie na tereny gminy Pelplin.
W Starogardzie Gdańskim rozpoczyna się projekt, który dotyczy zwiększenia bioróżnorodności roślinności wzdłuż miejskich ścieżek rowerowych. Działania zainauguruje wtorkowe seminarium online.
– Przede wszystkim wytłumaczymy na czym polega bioróżnorodność i jakie mamy zadanie. Myślę, że każdy zauważa duże zagrożenia, po prostu widać, że maleje liczba gatunków – mówi Piotr Madanecki, biolog i przyrodnik, który poprowadzi spotkanie.
Link do wtorkowego spotkania online znajdą Państwo >>>TUTAJ. Rozpoczyna się ono o godzinie 19:00.
H. Brzezińska, F. Jędruch/mw