Powiat kartuski ogłosił przetarg na budowę ronda w Leźnie. Niebezpieczne skrzyżowanie Alei Lipowej z drogami na Czaple i Lniska doczeka się gruntownej przebudowy.
Potwierdziło się również, że to zadanie otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie miliona złotych z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.
– Budowa ronda w Leźnie zakończy po wakacjach – mówi wicestarosta kartuski Piotr Fikus. – Pragnę podkreślić, że to dofinansowanie od rządu w wysokości 50 procent. Daje nam to ogromne możliwości. W całości dostaliśmy teraz na drogi prawie 11 milionów złotych, to realnie 25 km wyremontowanych i wybudowanych tras. Na rondo w Leźnie otrzymaliśmy 951 tysięcy złotych. Kolejne zadanie to rozbudowa drogi Stężyca-Gołubie o długości 4,5 km – trafiło do nas z funduszu na tę drogę blisko 4,9 miliona złotych – dodaje.
Powiat kartuski otrzyma również ponad pięć mln złotych rządowego wsparcia na remonty sześciu dróg.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Człuchowie na nową siedzibę. To wschodnia część budynku po byłym gimnazjum przy ulicy Szkolnej 3. W porównaniu do starej lokalizacji jest tam aż pięć razy więcej miejsca.
Powodem przeprowadzki były kłopoty lokalowe. W starej siedzibie przy ulicy Średniej urzędnicy mieli do dyspozycji kilkanaście pomieszczeń o łącznej powierzchni 330 metrów kwadratowych. W nowej siedzibie pomieszczeń jest ponad 30, a powierzchnia to prawie 1500 metrów kwadratowych.
– Warunki pracy są nieporównywalnie lepsze – mówi Ewa Osińska, dyrektor człuchowskiego MOPS. – Ta przestronność pomieszczeń i korytarzy w nowej siedzibie pozwala na przyjmowanie naszych mieszkańców w warunkach panujących obostrzeń w związku z pandemią COVID-19. Przestronne korytarze umożliwiają przebywanie z zachowaniem dystansu społecznego, a nasze biura wyposażone są w przeszklone lady. Tak więc jest bezpieczny i mieszkaniec, i pracownik – dodaje Osińska.
Drugim powodem przenosin człuchowskiego MOPS do budynku byłego gimnazjum, była potrzeba zagospodarowania pustych pomieszczeń po szkole. Obiekt kilka lat temu przeszedł gruntowny remont. Dzisiaj są tam pomieszczenia na wynajem. Z części z nich korzysta prywatna placówka edukacyjna.
Władze gminy Brusy zachęcają swoich mieszkańców do określania przynależności do kaszubskiej grupy etnicznej w Narodowym Spisie Powszechnym. Ich zdaniem może to mieć wpływ na finansowanie różnych przedsięwzięć.
Apel został opublikowany na stronach internetowych urzędu. Sami pracownicy magistratu również namawiają do tego, aby nie wstydzić się swojego pochodzenia.
– Jeżeli mówimy o przynależności etnicznej, to bardzo często rozmawiamy ze sobą o tym, że czujemy się Kaszubą. To bardzo proszę, abyście państwo zaznaczali tę odpowiedź. Może to mieć bardzo duże znaczenie w strukturach finansowania różnych przedsięwzięć, czy to oświatowych, czy kulturalnych, czy nawet infrastrukturalnych – mówi Mariola Rodzeń, sekretarz gminy Brusy.
W Narodowym Spisie Powszechnym z roku 2011 kaszubską przynależność narodową zadeklarowało 228 tysięcy osób. Tegoroczny spis powszechny prowadzony będzie do 30 września. Do 3 maja natomiast można dokonać samospisu przez internet.
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie zmian nazw ulic i parków w Kartuzach. To efekt sporów wokół pomysłu, by część Wzgórza Wolności nosiła nazwę „św. Jana Pawła II”, fragmentu Kolejowej zaś „ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego”.
Decyzji w tej sprawie nie zdecydowała się podjąć rada miasta. Zarządzeniem burmistrza zorganizowano ankietę konsultacyjną. Wypełniać można ją do 20 maja. Formularz można znaleźć na stronach internetowych urzędu gminy lub w Biurze Obsługi Mieszkańca.
Jak zastrzega gmina, wyniki mają charakter opiniotwórczy.
Robert Groth/Dariusz Kępa/Sebastian Kwiatkowski/ako