Port na Nogacie w Malborku jest dostępny do kupienia. Cena w serwisie otodom.pl wynosi 1,3 miliona złotych. Wydawałoby się, że to niewiele jak na miejski budżet. Jednak miasto nie wydaje się być zainteresowane kupnem.
Powierzchnia terenu na sprzedaż to niemal 35 tysięcy metrów kwadratowych. Dodatkowo teren jest w części zabudowany, posiada basen portowy oraz nabrzeże przeładunkowe.
– Sama długość nabrzeża pozwala na jednoczesne cumowanie kilku jednostek. Nieruchomość posiada potencjał rozwojowy związany z możliwością wykorzystywania nieruchomości w zakresie usługowym związanym z obsługą transportu wodnego na MDW E 70. Istotnym argumentem przemawiającym za perspektywą rozwoju E 70 jest „Strategia rozwoju transportu do roku 2020 z perspektywą do 2030 roku” opracowany przez Ministerstwo Transportu i Budownictwa i Gospodarki morskiej z dnia 22.01.2013 r. – czytamy w ogłoszeniu.
W OCZEKIWANIU NA PRYWATNEGO INWESTORA
To miejsce ma także znaczenie historyczne. Port w tym miejscu działał już w latach 20. XX wieku i mocno przyczynił się do rozwoju lokalnych firm. Nasz dziennikarz zapytał, czy miasto jest zainteresowane kupnem tego terenu.
– Nie jest to zadanie własne miasta, trudno żebyśmy kupowali port związany z prowadzeniem usług wodnych. Nie skorzystamy z prawa pierwokupu, zainteresowani będą mogli nabyć port i prowadzić działalność gospodarczą związaną z ruchem rzecznym. Serdecznie przywitamy takie podmioty, ponieważ w tej chwili port jest niewykorzystany – mówił Marek Charzewski.
„CZY NIE WARTO ZAINTERESOWAĆ SIĘ TEMATEM?”
Na ogłoszenie zwrócił uwagę wiceprzewodniczący Rady Miasta Malborka Tomasz Klonowski. W jego mediach społecznościowych możemy przeczytać, że ma odmiennie zdanie do burmistrza Charzewskiego.
– Port nad Nogatem jest na sprzedaż. Cena to 1,3 mln zł czyli 34 zł za metr. Biorąc pod uwagę średnie ceny gruntów w Malborku, położenie portu nad rzeką, wzrost wartości w kontekście zakończenia przekopu Mierzei Wiślanej oraz zapowiadanej rewitalizacji Nogatu, pojawia się pytanie, czy nie warto zainteresować się tematem – napisał Tomasz Klonowski. – A może powinniśmy jako miasto Malbork nabyć ten teren i budynki? Pod ciekawą inwestycje lub jako lokata z założeniem, że sprzedamy teren z dużym zyskiem w przyszłości. Zwiększajmy majątek miasta – czytamy dalej we wpisie radnego.
Ogłoszenie o sprzedaży portu rzecznego można znaleźć >>> TUTAJ
Posłuchaj więcej:
mm