Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski to jedno z najważniejszych polskich świąt maryjnych, którego obchody przed pandemią co roku gromadziły na Jasnej Górze tysiące wiernych. Podczas uroczystości ponawiany był m.in. Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. W związku z wypadającą trzeciego maja uroczystością Maryi Królowej Polski, papież Franciszek zwrócił się do Polaków ze szczególnym przesłaniem. Zwrócił uwagę na to, że Polska od XVII w. zobowiązana jest do wiernej służby Matce Boskiej. W pozdrowieniu skierowanym do polskich wiernych udzielił również szczególnej rady, aby w trudnych czasach kierować się swoją wiarą.
O tym wyjątkowym dla Polaków święcie Najświętszej Marii Panny Anna Rębas rozmawiała z biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, księdzem Zbigniewem Zielińskim:
Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI zatwierdził święto. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
Uroczystość Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii: obrony klasztoru przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza rok później i uchwalenia Konstytucji 3 maja. Doroczne święto „jest okazją do dziękczynienia za szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi”.
Anna Rębas/mk