Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na dekadę, a w tym roku trwa od 1 kwietnia do 30 września. Jest on obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski, a spisać się można przez internet lub telefon.
W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że spis powszechny przeprowadzono już w 17 proc. mieszkań w województwie pomorskim, co plasuje nas na czwartym miejscu w kraju wśród województw, w których spisało się najwięcej osób. Wyprzedzają nas województwa śląskie, mazowieckie i dolnośląskie.
Jak mówi Zbigniew Pietrzak z Urzędu Statystycznego w Gdańsku, najwięcej spisanych osób to mieszkańcy dużych miast: – W Trójmieście i w Słupsku spis przeprowadzono w co piątym mieszkaniu. Jeżeli chodzi o liczbę osób, to spisało się już 400 tys. mieszkańców.
KOGO DOTYCZY SPIS POWSZECHNY I CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają „osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także „mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.
W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara grzywny w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.
NA JAKIE PYTANIA MUSIMY ODPOWIEDZIEĆ?
W ankiecie Narodowego Spisu Powszechnego udzielić musimy takich informacji jak płeć, nazwisko i imiona, PESEL oraz dokładne miejsce zamieszkania. Należy również określić obiekt zakwaterowania i zameldowania. Padają także pytania o właściciela mieszkania, domowników i sposób ogrzewania budynku. Ponadto zapytani zostajemy o stan cywilny, sytuację życiową, pracę zawodową, wykształcenie, jak i wyznanie. Nie powinny zaskoczyć nas także pytania o stan zdrowia, a konkretnie przebywane schorzenie czy stan niepełnosprawności.
Jedynie w niektórych przypadkach możemy odmówić odpowiedzi na stawiane pytanie. Zrobimy to wybierając opcję „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Dotyczy to pytań o związek, wyznanie czy właśnie stan zdrowia.
Każdy Polak ma czas na spisanie się do 30 września 2021 roku.
amo