Samorządowcy z pomorskiej Zjednoczonej Prawicy zaapelowali do Senatu o jak najszybsze przyjęcie unijnego Funduszu Odbudowy. Urządzili pikietę pod biurem senatora Kazimierza Kleiny w Lęborku.
Pod listem otwartym do wyższej izby parlamentu podpisało się 250 samorządowców z województwa pomorskiego.
– Spotykamy się, by pokazać, że samorządowcy z Pomorza mówią jednym głosem w sprawie Funduszu Odbudowy – wskazał Łukasz Kuriata, lęborski radny miejski. – Wspólnie zajmujemy stanowisko w kwestii przedłużania przez marszałka Senatu procedowania ustawy. Pod apelem podpisało się 250 osób ze wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu województwa pomorskiego.
WIELE WAŻNYCH INWESTYCJI
Samorządowcy ze Zjednoczonej Prawicy uważają, że przedłużanie procedury przyjęcia i prac nad funduszem może przynieść tylko szkodę. Wśród ważnych zadań finansowanych z tych środków wskazywali: rozbudowę Portu Gdynia, Drogi Czerwonej, obwodnicy Kartuz, a także utworzenie trzeciego toru linii 201 łączącej Gdynię z Bydgoszczą.
Apel ma trafić do wszystkich biur senatorskich na Pomorzu.
ODPIERANIE ZARZUTÓW
Senator Kazimierz Kleina odpiera zarzuty o przeciąganiu procedury przyjęcia ustawy o Funduszu Odbudowy.
– 19 maja odbyło się posiedzenie wspólne Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, które prowadziłem, a przedmiotem posiedzenie była ustawa o Funduszu Odbudowy. Na spotkaniu uzgodniliśmy przyjęcie ustawy z poprawką – preambułą do ustawy, która mówi o zasadach wydatkowania środków europejskich z tego funduszu. Chodzi o przejrzystość zasad, równorzędne prawa dla wszystkich partnerów, samorządów organizacji i związków zawodowych oraz wszystkich branż – wyjaśnił.
– Równocześnie wskazujemy potrzeby powołania komitetu monitującego wydatki z FO, w którego skład powinni wejść nie tylko przedstawiciele rządu, ale również samorządu i organizacji społecznych. Ustawa z tą poprawką została przyjęta przez wszystkich senatorów i z Koalicji Obywatelskiej i z Prawa i Sprawiedliwości czy niezależnych. W tej sprawie nie ma zwłoki oraz wątpliwości. Ustawa będzie rozpatrzona 27 maja w Senacie. Moim zdaniem wezwanie o przyspieszenie powinno być skierowane teraz do pana prezydenta, który ma 30 dni na jej podpisanie – dodał senator Kleina.
Fundusz Odbudowy zostanie przyjęty, gdy zostanie zaakceptowany przez parlamenty krajów członkowskich.
Treść apelu:
Przyspieszenie w Senacie prac ratyfikacyjnych ustawy ratyfikującej unijny Fundusz Odbudowy
Apel skierowany do Senatorów RP z województwa pomorskiego.
Szanowny Panie Senatorze !W imieniu własnym jak i całej społeczności samorządowej wszystkich szczebli w regionie pomorskim, apelujemy o jak najszybsze rozpatrzenie przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwalonej przez Sejm RP na 29. posiedzeniu w dniu 4 maja 2021 r. ustawy o ratyfikacji decyzji Rady ( UE, Euratom ) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom, dotyczącej zatwierdzenia Funduszu Odbudowy.
Mając na uwadze sytuację nadzwyczajną spowodowaną wystąpieniem globalnej pandemii COVID-19 oraz działając w interesie społecznym, zauważamy jak silne tego skutki ponoszą budżety samorządów gmin, powiatów i województw. Każda zwłoka w rozpatrzeniu ratyfikacji dokumentu w Izbie Senatu, dotyczącego Funduszu Odbudowy oddala nas od realnej pomocy. Takie decyzje mogą zaważyć na zrównoważonym rozwoju naszych wspólnot samorządowych.
Bardzo ważnym i na dodatek rozsądnym działaniem jest jak najszybsze uruchomienie puli rekordowych środków jakie Rząd Polski wynegocjował. Samorządy czekają na te fundusze, a każdy dzień wstrzymujący wydanie decyzji, opóźnia przygotowanie efektywnego wykorzystania tych środków finansowych. Samorządy jako przedstawiciele każdego regionu gminy, powiatu czy województwa uczestniczyły w konsultacjach Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Odbudowy.
W związku z tym liczymy, iż decydenci w tym Senatorowie z regionu pomorskiego w trybie pilnym, bez uzasadnionej zwłoki zobligują Marszałka Senatu do podjęcia stanowczych kroków.
Liczymy, iż głos samorządowców, i działaczy społecznych z regionu pomorskiego aktywnie przyczyni się do podjęcia stanowczych działań na rzecz ratyfikacji dokumentu dotyczącego Funduszu Odbudowy.