We wtorek pisemnym egzaminem z języka polskiego rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Weźmie w nim udział ponad 360 tysięcy uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,7 tys. szkół w kraju.
W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty, we wtorek, uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. W drugim dniu, w środę, przystąpią do egzaminu z matematyki. Natomiast w trzecim dniu, w czwartek, czeka ich egzamin z języka obcego. Największa grupa ósmoklasistów – 96,66 proc. – zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem – 2,92, proc. – jest niemiecki.
W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ubiegłego roku, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
OBOWIĄZEK EGZAMINACYJNY
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – 16-18 czerwca.
CZAS TRWANIA EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY
Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się w trzech kolejnych dniach o godz. 9. Pierwszego dnia, we wtorek, egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Drugiego dnia, w środę, na rozwiązanie zadań podczas egzaminu z matematyki będzie 100 minut. Trzeciego dnia, w czwartek, na egzamin z języka obcego przeznaczono 90 minut.
Na każdym przedmiocie uczniowie otrzymają dodatkowe 5 minut na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
CO ZABRAĆ NA EGZAMIN?
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest w formie pisemnej, w związku z tym uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem. W przypadku egzaminu z matematyki należy wziąć również linijkę.
Wszelkie dodatkowe pomoce, jak kalkulator czy słownik, są zabronione. Nie wolno także zabierać maskotek ani używać telefonów i innych urządzeń telekomunikacyjnych.
Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin uczniowie mogą przynieść własną butelkę z wodą.
Każdy uczeń ma mieć zapewnione miejsce na pozostawienie rzeczy osobistych (plecak, torba, kurtka, telefon itp.). Może to być szafka, jeżeli szkoła je ma lub odrębne pomieszczenie, np. szatnia, sala szkolna, w której dla uczniów będą przygotowane np. przezroczyste foliowe worki (aby sprawdzenie ich zawartości nie wymagało otwierania), w których będą mogli zostawić swoje rzeczy osobiste pod nadzorem pracownika albo pod zamknięciem.
ZADANIA NA EGZAMINIE
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (czyli takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (czyli takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
JĘZYK POLSKI
Arkusz egzaminacyjny będzie zawierał maksymalnie 26 zadań. Podzielono go na dwie części: w pierwszej należy odpowiedzieć na zadania zamknięte i otwarte, druga polega na napisaniu wypracowania.
Zadania mają na celu sprawdzić, czy uczniowie czytają ze zrozumieniem, potrafią argumentować, znają i rozumieją utwory literackie oraz zasady i posługiwanie się poprawną polszczyzną. Jeśli chodzi o wypracowania, uczniowie otrzymają dwa tematy do wyboru: jeden w formie rozprawki, drugi – opracowania. Tekst powinien zawierać co najmniej 200 słów i nawiązywać do wybranej lektury obowiązkowej
Na egzaminie z języka polskiego można zdobyć maksymalnie 45 punktów. Położony będzie nacisk na pisanie własnego tekstu, dlatego najwyżej punktowane będzie wypracowanie (20 punktów), a zadania otwarte mają stanowić połowię wszystkich zadań w części pierwszej.
EGZAMIN Z MATEMATYKI
Za rozwiązanie zadań można będzie uzyskać maksymalnie 25 punktów, w tym 15 punktów za zadania zamknięte, a 10 punktów za zadania otwarte.
Warto wiedzieć, że wzrasta znaczenie zadań na dowodzenie, a część punktów można uzyskać również za zadania, których nie udało się rozwiązać do końca. Tu rolę odegra fakt, czy obrało się właściwą drogę do ustalenia wyniku.
JĘZYK OBCY
Na egzaminie z języka obcego znajdą się zadania otwarte sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadania zamknięte sprawdzające rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych. Każde nagranie do zadań sprawdzających umiejętność słuchania odtwarzane będzie dwukrotnie.
Za rozwiązanie wszystkich zadań na arkuszu egzaminacyjnym można uzyskać maksymalnie 55 punktów: 34 punkty za zadania zamknięte oraz 21 punktów za zadania otwarte.
WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA
Uczniowie poznają wyniki egzaminów ósmoklasisty w dniu 2 lipca, natomiast 9 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach. Na zaświadczeniu podany zostanie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
WYTYCZNE SANITARNE PODCZAS EGZAMINU
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wytyczne są zbliżone do obowiązujących w tym roku w maju na maturze, w marcu podczas próbnych egzaminów oraz do egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych zbieżnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu. Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc.
Przed wpuszczaniem uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
Uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
Nauczyciele i inne osoby uczestniczące w egzaminie podczas poruszania się po sali powinni mieć zakryte usta i nos. Uczniowie i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu.
Zdający, którzy nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia, mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie mają zachować odstęp co najmniej 1,5 metra, mieć zakryte usta i nos. Przy wejściu do szkoły powinien być płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.). Płyn do dezynfekcji rąk musi być również w każdej sali egzaminacyjnej.
KTO MOŻE PRZEBYWAĆ W SZKOLE W DNIU EGZAMINU?
Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie: zdający, osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu (nauczyciele, specjaliści pracujący z uczniami, którzy korzystają z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu), a także pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję, obsługę szatni itp.
Wyjątkowo – jeżeli nie ma możliwości zrezygnowania z przeprowadzania zajęć edukacyjnych w dniu przeprowadzania egzaminu – w szkole mogą przebywać także uczniowie innych klas oraz nauczyciele.
Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania próbnego egzaminu wydał dyrektor szkoły, lub jeżeli uczeń wymaga pomocy np. w poruszaniu się).
MEiN/PAP/am