Prezentacja multimedialna, rozmowy z ginekologiem, plakaty i ulotki. Uczniowie V liceum Ogólnokształcącego w Słupsku rozpoczęli kampanię wspierającą badania cytologiczne, czyli najskuteczniejszą metodę profilaktyki raka szyjki macicy, która umożliwia jego wykrycie i skuteczne wyleczenie.
O szczegółach akcji opowiedziała młodzież. – Chodzi nam o to, aby uświadomić zarówno naszych rówieśników, jak i rodziców, że wcześniej wykryty rak szyjki macicy jest do wyleczenia – tłumaczy Natalia Bijok, współorganizatorka akcji i uczennica V LO w Słupsku. – Chcemy sprawę nagłośnić i uświadamiać, przede wszystkim młode osoby, ale nie tylko, że jest to choroba niestety częsta i dotykająca także młode osoby. Należy się badać – dodaje Bijok.
SZCZYTNY CEL DZIAŁANIA
– Celem naszym jako uczniów, jako społeczności V LO jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę poprzez edukację właśnie – dodaje Antoni Buraczewski uczeń V LO w Słupsku.
POTRZEBA ZWIĘKSZENIA ŚWIADOMOŚCI
– Ja byłam szczepiona przeciwko wirusowi HPV i dużo wtedy rozmawiałam z rodzicami na ten temat. Niestety poziom niewiedzy moich rówieśników jest duży, stąd między innymi nasza akcja – wskazuje Patrycja Chańko z V LO w Słupsku. – Przygotowana przez nas prezentacja zawiera rozmowę z ginekologiem. Podczas jej trwania uczeń z naszej klasy zadaje pytania. Te najczęstsze i bardzo istotne, na przykład jak można się zarazić, czy to dotyczy tylko kobiet, jak wygląda badanie cytologiczne – wylicza.
MOŻE SIĘ WYDAWAĆ, ŻE PROBLEM NAS NIE DOTYCZY
– Często nam się wydaje, że ten problem nas nie dotknie. Ja w wieku 38 lat dowiedziałam się, że mam drugi stan przedrakowy nowotworu szyjki macicy. W przeciągu dwóch miesięcy, po wszystkich badaniach, poddano mnie zabiegowi konizacji i usunięto mi ją. Myślałam, że to niemożliwe. Pytałam: jak to się stało? Dlaczego mi się to przytrafiło? Myślę, że warto jest o tym mówić – opowiada Żaneta Obolewicz, nauczycielka w V LO i opiekun projektu. – Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że każda kobieta, w każdym wieku, czy jest młoda czy trochę dojrzalsza musi mieć regularne badania cytologiczne – podsumowuje Obolewicz.
Takie badania są bezpłatne oraz nie wymagają skierowania. Jest to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy, która umożliwia jego wykrycie i skuteczne wyleczenie.
Więcej możesz posłuchać w materiale reporterki:
Joanna Merecka-Łotysz/mw