Kolejna debata ekspertów w ramach pierwszego Forum Morskiego Radia Gdańsk dotyczyła możliwości wykorzystania nowych technologii w energetyce i przemyśle stoczniowym. Jednym z gości był analityk rynku technologicznego Przemysław Piesiewicz, który przedstawił możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym wodoru, na Pomorzu.
Przemysław Piesiewicz podkreślał, że polska gospodarka zawsze opierała się na energetyce konwencjonalnej. Teraz nadrabiamy stracony czas. – Odnawialne źródła energii są tańsze i dają perspektywę rozwoju. Współcześnie polska gospodarka i nasze firmy energetyczne muszą zwiększać badania i nakłady na sieci energetyczne, bo taka sieć jest najlepszym magazynem, który przesyła dalej energię wytworzoną w farmach wiatrowych. Tak więc kluczowe znaczenie mają sieci, magazyny oraz tania energia budowana tam, gdzie się ją zużywa, czyli na przykład na dachach budynków. Świetnym pomysłem są offshory, które w przyszłości mogą zastąpić zużyte bloki węglowe – podkreślał.
ZGAZOWYWANIE WĘGLA JEST NIEEFEKTYWNE
Ekspert odniósł się do technologii zgazowywania węgla, która nie spełniła pokładanych w niej nadziei. – Wszelkie doświadczenia w zakresie tej technologii pokazały, że jest ona nieefektywna ekonomicznie i naprawdę nie ma sensu dalej jej badać. Jest znana praktycznie od lat trzydziestych ubiegłego wieku i od tego czasu nie rozwinęła się na tyle, by uzyskać odpowiedni efekt ekonomiczny – tłumaczył.
Przemysław Piesiewicz podkreślał, że ogromne możliwości oferuje energia wodorowa, chociaż nie można zapominać o niebezpieczeństwie wynikającym z jej wybuchowości. – Pomorze jest świetnym miejscem, gdzie możemy wodór składować i produkować. Mamy kawerny pod Gdynią. Byłoby super, gdybyśmy przekazywali energię pozyskiwaną z farm wiatrowych na Pomorzu pod Gdynię i tutaj próbowali stworzyć centrum wodorowe – mówił.
NALEŻY WRÓCIĆ DO TEMATU TECHNOLOGII PEROWSKITÓW
Ekspert odniósł się do tematu badań nad grafenem, o którym obecnie bardzo rzadko się mówi. – Polska nie otrzymała wyników badań grafenowych. Głównym inwestorem jest polska firma Columbus, która zajmuje się fotowoltaiką. Uważam, że duże firmy farmaceutyczne również powinny zwracać się w tym kierunku, bo technologia perowskitów umożliwia zupełnie nową jakość wytwarzania energii elektrycznej. W tej technologii pokryta powierzchnia automatycznie produkuje energię elektryczną – wyjaśniał.
Mówił też o technologii ogniwa paliwowego. – Wykorzystuje się ją nie tylko w transporcie morskim, ale również w autobusach i samochodach. Chodzi jednak o to, żeby spalany wodór pochodził z odnawialnych źródeł energii. Kluczem jest tu pojęcie wodoru zielonego – mówił.
Zapis całej debaty, w której udział wzięli również Krzysztof Fuzowski- wiceprezes ds. operacyjnych PGE Baltica, Maciej Kazienko – wiceprezes zarządu PSSE, a także Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich, dostępny jest >>>TUTAJ.