W piątek rozpoczął się dwudniowy kongres „Polska Wielki Projekt”. W wydarzeniu, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie, przeprowadzono siedem paneli dyskusyjnych. Finałem było wręczenie nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która trafiła do Ludwiki Ogorzelec.
Kongres zorganizowała Fundacja Polska Wielki Projekt. Głównym założeniem dorocznego wydarzenia są debaty nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, które będą stały przed Polską w najbliższych dekadach.
PATRONAT PREZYDENTA RP
Honorowy patronat nad kongresem „Polska Wielki Projekt” objął prezydent RP. – Jestem pełen uznania, że mimo trudności związanych z trwającą pandemią, wytrwale kontynuują państwo to ważne i wielce zasłużone przedsięwzięcie, nad którym z satysfakcją sprawuję honorowy patronat – napisał Andrzej Duda w liście, który odczytano na oficjalnym otwarciu wydarzenia.
Hasłem, pod którym odbyła się XI edycja kongresu, było „XXI wiek – Bezpieczeństwo – Kultura”. W trakcie paneli dyskusyjnych poruszone zostały m.in. tematy kultury, finansów, logistyki oraz samego Zamku Królewskiego w Warszawie.
LAUREATKĄ NAGRODY IM. PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO LUDWIKA OGORZELEC
Wydarzenie zakończyło się w sobotę wręczeniem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którą otrzymała rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec. Odebrała ją z rąk prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą o znaczeniu międzynarodowym, ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę – podkreślił prezes PiS.
Jak zapewnił prezes PiS, to wielki zaszczyt wręczyć nagrodę artystce, która tworzy coś, co jest „nową, oryginalną i trudną dziedziną sztuki, którą można określić jako rzeźba w przestrzeni, jako organizowanie przestrzeni, dostrzeganie w przestrzeni walorów artystycznych, także metafizycznych, jako przedsięwzięcie niesłychanie trudne, wymagające wyobraźni, intuicji, wiedzy w różnych dziedzinach”. – Wiem, że pani jest bardzo dobrze zorientowana nawet w tak odległych, wydawałoby się, od sztuki dziedzinach jak fizyka i jej prawa. Krótko mówiąc, jest pani kimś na polskiej, europejskiej, światowej scenie artystycznej niezwykłym. Kimś, kto dokonał naprawdę rzeczy wielkich – powiedział do laureatki.
DZIAŁACZKA SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ
Kaczyński zwrócił uwagę, że rzeźbiarka ma „jeszcze jeden niezwykły walor”. – Nieczęsto się zdarza, że ktoś, kto jest artystą w całym tego słowa znaczeniu – artystą o znaczeniu międzynarodowym – ma też w swoim życiorysie piękny fragment walki o wolną Polskę. A pani właśnie taką część młodzieńczego wtedy jeszcze życiorysu ma. Jako działaczka najbardziej radykalnej spośród tych szerzej znanych grup podziemia, czyli Solidarności Walczącej. Chciałem i za tę działalność pani serdecznie podziękować. To naprawdę niezwykłe, że osoba wydawałoby się i – ponieważ troszkę znam środowiska plastyczne – skoncentrowana na zupełnie innych sprawach podjęła się tej trudnej, niełatwej wtedy, ryzykownej walki – zaznaczył.
Prezes PiS pogratulował Ludwice Ogorzelec, że choć „nie szuka wsparcia różnego rodzaju głównych nurtów”, udało jej się przebić się na światowej scenie artystycznej. – To też jest coś, co niezmiernie rzadko się zdarza i wymaga naprawdę wielkiego talentu, ale także i siły charakteru – stwierdził.
TWÓRCZOŚĆ ŁĄCZĄCA NOWOCZESNOŚĆ I HISTORIĘ
Premier Mateusz Morawiecki z kolei przywoływał słowa Lecha Kaczyńskiego dotyczące tradycji i nowoczesności, które nie muszą się wykluczać.
– Myślę, że widać to właśnie tak pięknie w twórczości artystycznej pani Ludwiki Ogorzelec, że ta nowoczesność, która z tych różnych form krystalizacji przestrzeni przebija do nas i krzyczy, jednocześnie łączy w sobie linię historii, linię przeszłości i przyszłości, łączy w sobie tradycje wielu nauk – mówił szef rządu.
Morawiecki nawiązywał również do połączeń kultury i natury, chaosu i porządku, wprowadzania ładu i poszukiwania ładu w sztuce przez Ludwikę Ogorzelec. Szef rządu podkreślał także międzynarodowe zainteresowanie twórczością laureatki.
PAP/pb/mw