Centra Morskiej Energetyki Wiatrowej i Technologii Wodorowych powstały na Politechnice Gdańskiej. Zadaniem interdyscyplinarnych jednostek ma być koordynacja prac badawczych, projektowych i eksperckich. Obie dyscypliny są jednak ze sobą silnie powiązane – podkreślają naukowcy.
Jak mówi profesor Zbigniew Korczewski – główne zadania, jakie stoją przed kierowanym przez niego Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej, to przygotowanie kadr do obsługi farm. W najbliższych latach takich na Bałtyku stanąć ma kilkanaście. Zakres tematyczny jest szeroki.
PALIWA PRZYSZŁOŚCI
Jednostka współpracować ma z także nowym Centrum Technologii Wodorowych. To z kolei pierwsza taka w Polsce, pracująca nad paliwami przyszłości.
– Te posłużą do magazynowania nadmiarowej energii z wiatru – mówi profesor Kazimierz Darowicki. – Dochodzimy do wniosku, że jeżeli powstaną farmy wiatrowe, zespoły ogniw paliwowych, to ważną kwestią będzie automatyka i sterowanie tymi złożonymi instalacjami. Podejmujemy to wyzwanie. Z pewnością trzeba będzie to modelować i tym zarządzać. Tu chcemy zaprząc sztuczną inteligencję. Nie chodzi tylko o kwestie, związane z ogniwami paliwowymi, ale też magazynowanie, wytwarzanie energii, zarządzanie systemami czy sterowanie – dodaje.
BĘDĄ STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
W przypadku Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej w planach jest przekształcenie istniejących studiów podyplomowych na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia. Deklaracje o współpracy uczelnia podpisała z Duńskim Uniwersytetem Technicznym, Grupą PGE oraz Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Planowane jest utworzenie studiów drugiego stopnia wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni.
W ramach Centrum Technologii Wodorowej powstać maja także międzywydziałowe studia magisterskie. Także inżynierskie – wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej.