Wokaliści z Pomorza mogą już wysyłać zgłoszenia do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka, organizowanym przez zespół pieśni i tańca Mazowsze. Przesłuchania regionalne odbędą się w październiku w Tczewie. Do poprzedniej edycji konkursu zgłosiło się około 500 osób.
Pierwsza tura odbędzie się w szesnastu województwach. Wokaliści będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19, 20-25 oraz 26+. Na Pomorzu przesłuchania odbędą się 9 i 10 października w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
– Tczew jest miejscem dobrze położonym, w centrum województwa i łatwo tu dojechać, w pobliżu jest autostrada czy węzeł kolejowy – mówi dyrektor placówki Tomasz Hildebrandt. – Mamy tutaj też sporo talentów, które są dostrzegane na świecie i jest szansa, że będziemy je dalej szlifować, a konkurs jest do tego świetną okazją – dodaje.
Uczestników będzie oceniać jury złożone z lokalnych artystów, dziennikarzy oraz przedstawicieli zespołu Mazowsze. Łącznie 64 osoby przejdą do drugiego etapu, który odbędzie się w podwarszawskich Otrębusach.
TAKŻE DLA POLONII
– Zapraszamy wszystkich, którzy kochają śpiew, lubią rywalizację, chcą się poddać ocenie, a przede wszystkim chcą śpiewać przepiękny repertuar zespołu Mazowsze – zachęca przedstawiciel biura konkursu Zbigniew Kułagowski. – Tegoroczna edycja została rozszerzona, ponieważ zapraszamy również do udziału naszych rodaków zza granicy. Ich pierwszy etap będzie polegał na przesłaniu nagrań, ale komisja, która wytypuje zwycięzców tej tury, zaprosi ich później do siedziby zespołu w Karolinie – dodaje.
MUZYCZNY SPOSÓB NA ŻYCIE
Przed pandemią zespół dawał ponad 170 koncertów rocznie. Grupa pracuje ze sobą przez 11 miesięcy w roku. Jak zaznaczają reprezentacji Mazowsza, to sposób na życie i praca, która kształtuje charaktery. Najważniejsza jest jednak pasja i miłość do muzyki.
– Repertuar Mazowsza to ponad 1000 utworów. W większości to kompozycje Tadeusza Sygietyńskiego. Do konkursu wybraliśmy około 30 piosenek. Oczywiście są tam wszystkie hity, np. „Kukułeczka”, „Furman” czy „Dwa serduszka”, spopularyzowane przez Pawła Pawlikowskiego w filmie „Zimna wojna”. Jest duża różnorodność – mówi kierownik i dyrygent zespołu Mirosław Ziomek. – Chcemy pokazywać bogactwo Mazowsza i rozśpiewać całą Polskę – tłumaczy.
WYSTĘP Z MAZOWSZEM
Laureaci otrzymają m.in. nagrody pieniężne od 3-8 tys. zł, a podczas koncertu galowego 27 listopada wystąpią z Mazowszem. Chociaż udział w konkursie nie jest castingiem do zespołu, to może się pojawić oferta trzymiesięcznego stażu. Niewykluczone, że i na tym przygoda z Mazowszem się nie skończy. Najlepszym przykładem są zwycięzcy pierwszej edycji konkursu – Ilona Kossakowska i Jan Mazepa, którzy są już pełnoprawnymi członkami grupy, a teraz zachęcają innych do pokazania swojego talentu.
– Wystarczy trochę odwagi, żeby zmienić swoje życie. Na pewno każdy znajdzie w repertuarze coś dla siebie i spełni swoje marzenia. Występy z Mazowszem to też wielka misja, bo zespół określa się ambasadorem polskiej kultury. To daje ogromną satysfakcję – mówią laureaci.
Kartę zgłoszeniową oraz regulamin drugiej edycji konkursu im. Stanisława Jopka można znaleźć na stronie mazowsze.waw.pl.
Hanna Brzezińska