Wakacje to dla mundurowych czas intensywnej pracy. W Gdańsku niemalże każdego dnia pojawiają się tłumy mieszkańców i turystów, nie tylko na plażach i nadmorskich deptakach, ale również na Głównym i Starym Mieście. To właśnie w tych miejscach będzie można spotkać więcej patroli niż zwykle.
Strażnicy miejscy skupią swoją uwagę przede wszystkim na egzekwowaniu przepisów dotyczących postoju pojazdów. Blokowanie skrzyżowań, chodników i ścieżek rowerowych oraz niszczenie terenów zielonych i leśnych to tylko niektóre wykroczenia, które najczęściej popełniają kierowcy w czasie wakacji. Ci, którzy zlekceważą przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z konsekwencjami, a te mogą być naprawdę surowe.
Poza tym mundurowi będą interweniować w przypadku łamania przepisów dotyczących ruchu pieszych i rowerzystów. Przyjrzą się również użytkownikom elektrycznych hulajnóg i urządzeń transportu osobistego, czy stosują się do nowych regulacji. W razie konieczności przypomną, że o obowiązujących zasadach ruchu drogowego należy pamiętać także w czasie letniego wypoczynku.
UWAGA NA NIEPRZEPISOWE PARKOWANIE
Wracając z plaży do domu warto zabrać ze sobą dobry nastrój i piękną opaleniznę zamiast mandatu za nieprzepisowe parkowanie. Dlatego w Gdańsku po raz kolejny ruszają letnie parkingi nadmorskie. Na plażowiczów będzie czekało łącznie 800 miejsc postojowych w pobliżu 4 kąpielisk: w Jelitkowie przy ul. Błękitnej (220 miejsc) i ul. Kaplicznej (60 miejsc), w Brzeźnie parking zlokalizowany jest przy ul. Czarny Dwór (340 miejsc), a na Stogach przy ul. Nowotnej (180 miejsc). Opłata w wysokości 10 zł za każdorazowy wjazd pobierana będzie przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 9:00 do 17:00 i będzie niezależna od czasu postoju. Parkingi będą funkcjonować do 5 września.
Swoją ofertę wakacyjnych rozkładów jazdy wprowadza Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Częstsze kursy tramwajów i autobusów zachęcają do pozostawienia auta na parkingu i poruszania się po Gdańsku komunikacją miejską.
WARTO PATRZEĆ NA ZNAKI
W wakacje często zmienia się organizacja ruchu w Śródmieściu Gdańska. Kierowcom zwracać uwagę muszą na aktualne oznakowanie, unikać jazdy na pamięć i nie stosować się bezkrytycznie do wskazówek nawigacji. Mimo to na wjazdach do Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) patrole strażników będą sprawdzać pozwolenia na wjazd do strefy.
PORZĄDEK W MIEJSCACH PUBLICZNYCH
Mundurowi będą też reagować tam, gdzie dochodzi do zakłócania spokoju. Funkcjonariusze zwrócą uwagę na osoby bezdomne i żebrzące, w szczególności te, które będą wykorzystywać do tego celu dzieci i zwierzęta. Surowe konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec tych, którzy piją alkohol w miejscach publicznych. Strażnicy podejmą interwencje w przypadku osób trudniących się nielegalnym handlem, a także udzielą asyst pracownikom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w czasie likwidacji stoisk, które zostały ustawione bez pozwolenia.
KORONAWIRUS NADAL GROŹNY
W Polsce cały czas obowiązuje stan epidemii wywołany choroba zakaźną COVID-19. Strażnicy miejscy będą zwracać uwagę czy przestrzegane są aktualne obostrzenia, w szczególności te dotyczące zakrywania usta i nosa oraz zachowania dystansu od innych.
Swoje letnie działania mundurowi skupią przede wszystkim na Głównym i Starym Mieście oraz Wyspie Spichrzów. Poza tym funkcjonariusze pojawią się częściej w pobliżu nadmorskich deptaków i plaż na Wyspie Sobieszewskiej, Stogach, Górkach Zachodnich, a także w Brzeźnie, Jelitkowie i Parku Reagana.
W weekendy na miejskich akwenach będą pojawiać się strażnicy na łodzi motorowej. Funkcjonariusze z patrolu wodnego będą reagować w przypadku na osób kąpiących się w miejscach niedozwolonych, niszczących urządzenia brzegowe oraz zanieczyszczających środowisko. Będą także zwracać uwagę na dzieci pozostawione bez opieki. Łódź straży miejskiej patroluje w sezonie letnim wody Martwej Wisły, Motławy i Opływu Motławy od Westerplatte, mostu w Sobieszewie i Górek Zachodnich przez Śródmieście po Krępiec.