To pierwszy weekend tegorocznych wakacji, ale wiedza jest ponadczasowa. Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku podczas korzystania z letniego wypoczynku. Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu – mówi podinspektor Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
– Niestety ostatnie przedwakacyjne dni nie napawają optymizmem. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych. Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Kontrolują rejon akwenów oraz przyległego terenu, zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Wielokrotnie w przeszłości ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które przeceniły swoje możliwości w pływaniu. Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach – mówi.
SPRAWDŹMY DOM
– Słaba wyobraźnia i brawura są w stanie doprowadzić do tragedii całych rodzin. Przed wyjazdem pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte, ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Warto poprosić sąsiada, sąsiadkę, aby od czasu do czasu zwrócili uwagę na nasze mieszkanie oraz byli czujni, gdyby działo się coś niepokojącego. Kąpać się należy jedynie na plażach strzeżonych. Jeśli na kąpielisku jest czerwona flaga, absolutnie nie wolno wchodzić do wody – dodaje Stęplewski.
Wybierając się z dzieckiem na plażę warto założyć mu na rękę specjalną opaskę ratunkową. Na niej wpisuje się imię matki i numer telefonu. To w przypadku zaginięcia malucha ułatwi odnalezienie jego opiekunów. Opaskę można dostać od ratowników WOPR lub policjantów z komisariatu wodnego.
Grzegorz Armatowski/mk