Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zachęca do współpracy. Mogą zgłaszać się osoby, chcące wspierać gdańskie rodziny będące w trudnej sytuacji przy opiece nad dziećmi. Oferowane jest uzyskanie statusu rodziny wspierającej. Pomocą służyć mają specjaliści z placówki. Będzie można uzyskać także częściowy zwrot kosztów poniesionych podczas opieki. Na mocy umowy zawartej pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie a osobą wspierającą określane są warunki działania. Taka osoba może uzyskać wsparcie ze strony specjalistów z instytucji. Do współpracy zapraszani są sąsiedzi, krewni czy znajomi rodzin, które są pod opieką gdańskiego MOPR-u.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA POMÓC?
Zakres świadczenia pomocy jest różnorodny i wynika z zapotrzebowań dziecka z rodziny mającej problemy wychowawcze. Mogą to być działania związane z zaplanowaniem czasu, nauką podstawowych czynności oraz z udzielaniem rad.
– Chodzi o zaopiekowanie się dzieckiem, spędzenie z nim wolnego czasu wtedy, kiedy rodzice nie są w stanie tego zrobić, są w potrzebie lub sytuacja w rodzinie nie jest najlepsza. To nie tylko zaangażowanie, które dotyczy wyjścia z dzieckiem na spacer, pobawienia się z nim, ale też związane z nauczeniem dziecka higieny osobistej, rozmowami, rozwijaniem pasji i zainteresowań. Jeśli rodzice nie potrafią rozmawiać z dzieckiem, osoba wspierająca może podpowiedzieć, jak te relacje prawidłowo budować i jak odczytywać potrzeby dziecka. Niesamowicie istotna jest taka rola – zaznacza Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
ZWROT KOSZTÓW
Rodzina wspierająca może uzyskać zwrot kosztów za opiekę nad dzieckiem. Jest to zależne m.in. od liczby zakupionych rzeczy oraz stopnia sprawności dziecka.
– Gdy rodzina wspierająca opiekuje się jednym dzieckiem, wówczas może otrzymać do 350 złotych zwrotu kosztów poniesionych w ciągu miesiąca. Może być to zwrot np. za bilety do kina, do teatru dla dziecka lub zwrot za kupioną zabawkę, rzeczy higieniczne. Jeżeli taka rodzina opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym lub więcej niż jednym dzieckiem, wówczas zwrot miesięczny może wynieść do 450 złotych – dodaje Sylwia Ressel.
MOPR OFERUJE WSPARCIE OSOBIE POMAGAJĄCEJ
W przypadku, gdy osoba pomagająca nie będzie wiedziała jak postąpić w danej sytuacji, może liczyć na wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Bezpłatnie oferuje on konsultacje z fachowcami.
– Osoba wspierająca, pomagając rodzinie, napotyka na różne trudności. Może być ona zaskoczona tym, że wydarzyło się coś, z czym sama sobie nie radzi. Sygnalizuje to wtedy pracownikowi socjalnemu czy asystentowi rodziny. Wówczas staramy się taką osobę wspierać i podpowiadać, jak powinna się zachować. Może mieć też problem natury psychologicznej, wtedy podpowie jej psycholog. Z naszej strony to wszystko oczywiście jest bezpłatne – wyjaśnia Ressel.
Jak twierdzi, wiele osób w Gdańsku jest chętnych do pomocy, mało z nich jednak wie o możliwości uzyskania statusu rodziny wspierającej. Dlatego też MOPR zachęca do współpracy w formie zinstytucjonalizowanej.
Marta Włodarczyk