Dwie mieszkanki Chwarzna-Wiczlina stworzyły na szlaku spacerowym wzdłuż Potoku Wiczlińskiego przestrzeń, która umożliwi wszystkim chętnym spędzanie wolnego czasu na łonie natury. W miejscu, które nosi nazwę „Gdyńskie korzenie”, odbywać się będą również m.in. warsztaty, koncerty i gry terenowe.
– Chcemy , by można było korzystać z tego pięknego miejsca – zapalić ognisko, zjeść coś dobrego, posiedzieć, dowiedzieć się czegoś o naturze – mówi Natalia Gromadzka, która wspólnie z Moniką Treppą założyła „Gdyńskie korzenie”.
WYPOSAŻENIE „GDYŃSKICH KORZENI”
Do stworzenia przestrzeni wykorzystano materiały naturalne i pochodzące z recyklingu. Można znaleźć tam stoły, ławki i palenisko, a także doniczki, skrzynki na nasadzenia i kompostownik, które sprawiają, że „Gdyńskie korzenie” wkomponowują się w leśny krajobraz.
Dla najmłodszych przygotowano piaskownicę, mini-kuchnię i grę pamięciową. Na terenie znajduje się także kontener, w którym będzie można kupić coś do picia i zjedzenia. Pod drzewami zawisną jeszcze hamaki a w okolicy stanie ul.
(fot. UM Gdynia)
GDYŃSKI MAGISTRAT CHWALI PRZEDSIĘWZIĘCIE
– Można powiedzieć, że to mieszkańcy sami wskazali potrzebę powstania takiego miejsca – już od ostatniego sezonu zimowego, gdy trasa wzdłuż Potoku Wiczlińskiego była pełna rodzin z sankami, a następnie podczas wiosennych spacerów padały pytania o możliwość odpoczynku niemal w połowie trasy. Oczekiwania zostały przekroczone – to niezwykle wkomponowane miejsce z możliwością spotkania przy ognisku, w bliskości natury – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący gdyńskiej rady.
PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ „GDYŃSKICH KORZENI”
Twórczynie „Gdyńskich korzeni” chcą, by przestrzeń tętniła życiem i by współtworzyli ją mieszkańcy dzielnicy Chwarzno-Wiczlino i okolic, dlatego zapraszają wszystkich do współpracy. W planach jest organizacja gier terenowych, koncertów i warsztatów dla szkół i przedszkoli. „Gdyńskie korzenie” mają działać cały rok, a zajęcia dostosowywane będą do warunków pogodowych.
Pierwsze spotkanie integracyjne przy ognisku odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia, o godz. 18:00.
(fot. UM Gdynia)
am