Około 40 osób protestowało dzisiaj przed Kuratorium Oświaty w Gdańsku. – Chcemy szkoły wolnej i świeckiej, bez narzucania wartości, ale z nowoczesnym nauczaniem – mówili uczestnicy wydarzenia.
W proteście wzięli udział głównie młodzi ludzie – uczniowie gdańskich szkół. Wspierał ich między innymi Piotr Pawłowski, koordynator akcji „Świecka Szkoła”.
„NIE CHCEMY DOPUŚCIĆ DO IDEOLOGIZACJI SZKOŁY”
– Młodzi, jak i starsi (ja akurat jestem rodzicem) nie chcemy dopuścić do ideologizacji szkoły. To, co robi minister edukacji, to jest już pełna indoktrynacja. To jest wtłoczenie szkoły w jedne ramy i zaprzestanie realnej dyskusji i debaty. To też brak szansy na edukację antydyskryminacyjną czy seksualną, która uczniom jest bardzo potrzebna – mówi Piotr Pawłowski. Jak wskazuje, pieniądze przeznaczane na religię w szkołach lub na „wychowanie do życia w rodzinie” powinny zostać przeznaczone na naukę języków obcych, informatyki, czy na zajęcia z edukacji klimatycznej oraz zdrowotnej.
– Mnie osobiście bardzo boli, że minister edukacji prowadzi nagonkę na osoby LGBT+. Wszyscy znamy historię Dominika z Bieżunia, który nie wytrzymał presji swoich rówieśników i popełnił samobójstwo. To nie bierze się znikąd i protestujemy przeciwko temu – mówi Kacper, który przyszedł na protest. – Boję się, co zastaniemy za dwa dni w szkołach, czy będziemy uczyć się formułek z kardynała Wyszyńskiego, Jana Pawła II, czy innego hierarchy kościelnego – dodaje.
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)
Młodzi mają też obawy dotyczące kadry nauczycielskiej. – Jeżeli się nie postawimy, to nie uda nam się mieć rzetelnej i nowoczesnej edukacji. Przez to, jak wygląda sytuacja kadrowa, może za parę lat zabraknąć nauczycieli. Ja może tego nie odczuję, ale moja młodsza siostra już tak – mówi Marta.
CO CZEKA UCZNIÓW W SZKOŁACH?
Protest zorganizowała Młoda Lewica Pomorskie, Młodzi Demokraci Pomorze, Młodzi Nowocześni Pomorskie a także Trójmiejska Akcja Kobieca, pomorski KOD i Fundacja Widzialne – Zmiana Jest Kobietą.
Od września zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych w Polsce rozpocznie 4,6 mln uczniów. Wśród ministerialnych programów, które będą realizowane, są między innymi: Narodowy Program Wsparcia Uczniów po Pandemii – związany z powrotem do formy fizycznej ale i psychicznej, Pomoc w uzupełnieniu wiedzy – zajęcia wspomagające, których będzie jeszcze więcej, Aktywna Tablica, czy nowy program Poznaj Polskę – w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.
Aleksandra Nietopiel/ua